Gündem

Dışişlerinden ABD’ye Ayasofya cevabı: Türkiye’nin içişlerini ilgilendiren bir konudur

Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığınca yayımlanan 2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu hakkında açıklamalarda bulundu.

“ABD Dışişleri Bakanlığının 10 Haziran 2020 tarihinde yayınladığı “2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu”nun ülkemize ilişkin bölümü, yine kaynağı belirsiz iddialar içeren, objektiflikten uzak bir dille kaleme alınmıştır.” sözleriyle yazılı açıklamasına başlayan Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy,”, din ve ibadet özgürlüğünün tüm vatandaşlarımız için ayrım gözetmeksizin korunması ve geliştirilmesi hedefini somut adımlarla desteklemeye devam etmektedir. Ülkemizde, farklı din ve inançlar huzur ve uyum içinde yaşamaktadır.” dedi.

Dışişlerinden ABD'ye Ayasofya cevabı: Türkiye'nin içişlerini ilgilendiren bir konudur

Türkiye’nin gayrimüslim vatandaşların hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi ve karşılıklı anlayış ortamının güçlendirilmesi için adımlar attığını belirten Aksoy,”Bu dönemde demokrasimizin daha da ileriye taşınması hedefinin bir parçası olarak, her bir vatandaşımızın haklardan eşit şekilde yararlanabilmesi ve ayrımcılığın her türünün önlenmesi için mevzuatta ve uygulamada büyük kazanımlar elde edildiği şüphesizdir.Rapor’da ve Kariye hakkında belirtilen hususları yine son dönemde yapılan bazı açıklamalar bağlamında hayretle karşılıyoruz. Ayasofya ve Kariye, Türkiye Cumhuriyeti’nin mülkiyetindedir ve her türlü tasarruf yetkisi Türkiye’nin iç işlerini ilgilendiren bir konudur. Bu eserlere dair verilmiş ya da verilecek kararlar başka ülkelerin işi olamaz.Türkiye, topraklarındaki tüm kültürel ve dini varlıkların değerinin bilincinde olup bu eserleri layık oldukları şekilde korumaktadır.” ifadelerini kullandı.

Dışişlerinden ABD'ye Ayasofya cevabı: Türkiye'nin içişlerini ilgilendiren bir konudur

Açıklamalarını sürdüren Aksoy şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin dini özgürlüklerin korunması ve ilerletilmesi konusundaki iradesi ve atılan somut adımlar ortadayken, İslam karşıtlığı, anti-Semitizm, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının ABD’de hızla yükseldiği bir dönemde, ABD’nin bu tür raporlarla dünya kamuoyunun dikkatini, ülkesindeki sorunlardan başka yönlere çekmeye çalışması trajikomiktir.

Rapordaki tüm tutarsızlıkları ve hiçbir mesnedi olmayan maksatlı ifadeleri reddediyor, ABD’yi dini özgürlükler ve insan hakları konusunda kendi iç işlerine yoğunlaşmaya davet ediyoruz”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu