Eğitim

DHBT sınavı ne zamana ertelendi? DHBT sınavı ne zaman 2021?

Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarında görev almak için DHBT sınavına hazırlanan adaylar 27 Aralık’ta sınava girecekti. Ancak 1 Aralık itibariyle ÖSYM tarafından düzenlenen tüm sınavların ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu. Peki DHBT sınavı ne zamana ertelendi? DHBT sınavı ne zaman 2021? 

DHBT SINAVI NE ZAMANA ERTELENDİ?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, konuya ilişkin,  “Cumhurbaşkanlığımızın koronavirüsle mücadele kapsamında aldığı yeni tedbirler doğrultusunda 2020 Yılı Sınav Takvimimizde yer alan /2, YÖKDİL/2, -STS Diş Hekimliği, e-/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavları ileri bir tarihe ertelenmiştir. Salgının ülkemizdeki seyrine ve Sağlık Bakanlığının görüşlerine göre ilgili sınavların yeni tarihleri belirlenecek ve kamuoyuna ayrıca duyurulacaktır.” açıklamasında bulundu.

DHBT SINAVI NE ZAMAN 2021?

tedbirlerince ertelenen ÖSYM sınavlarının yeni tarihi hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Konuya dair tarih bilgisi ya da farklı ayrıntılar netleştikçe haberimizde yer verilecektir.

DHBT sınavı ne zamana ertelendi? DHBT sınavı ne zaman 2021?

DHBT NEDİR?

DHBT’ye, ilgili öğrenim düzeyindeki başvuru koşulları ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen başvuru koşullarını taşıyan adaylar başvurabileceklerdir. Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadır. Sınav 60 dakika sürecektir

DHBT’ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların KPSS başvuru tarihlerinde KPSS Lisans başvurularını; DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvuru tarihlerinde KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur. Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Sınava katılacak adayların ilgili yıl, bu sınava katılacakları öğrenim düzeyi ile aynı öğrenim düzeyinde yapılacak KPSS’ye girmeleri ve KPSS’de puanların hesaplanmasına yönelik koşulları karşılamaları gerekmektedir. Sınav ile ilgili başvuru, sınav uygulaması vb. bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır. Adayların bu kılavuzda belirtilen kurallara uyması zorunludur.

DHBT sınavı ne zamana ertelendi? DHBT sınavı ne zaman 2021?

KİMLER BAŞVURABİLİR?

KPSS DHBT, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa atanacaklarda aradığı puanın elde edilmesi için gerçekleştiriliyor.

DHBT ‘ye, ilgili öğrenim düzeyindeki KPSS başvuru koşulları ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen başvuru koşullarını taşıyan adaylar başvurabilecekler. Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorunda.

Sınava katılacak adayların ilgili yıl, bu sınava katılacakları öğrenim düzeyi ile aynı öğrenim düzeyinde yapılacak KPSS’ye girmeleri ve KPSS’de puanların hesaplanmasına yönelik koşulları karşılamaları gerekmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı