Gündem

DHA DIŞ – Kıbrıs’a umut ve barış götüren Ç-128  gemisi 46 yıl sonra Ada’da

açtı.

Kıbrıs Türk Barış Harekatı’nın 46’ıncı yıldönümünde müzeye dönüştürülen “TCG / Ç-128 çıkartma gemisi” KKTC’deki müzeye hibe edildi. Kıbrıs Barış Harekatı’nda adaya asker, zırhlı araç, silah, mühimmat ve ekipman taşıyan TCG / Ç-128 çıkartma gemisi, 20 Temmuz’da düzenlenen törenle halka açılacak. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katılacak.

BAKAN AKAR TALİMAT VERDİ

1974 yılında inşa edilen ve 27 Haziran 2014’te hizmet dışına çıkartıldıktan sonra İstanbul Tersanesi Komutanlığı’na çekilen gemi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla müze haline getirildi. Deniz Müzesi Komutanlığı tarafından Müze Gemi’ye dönüştürülen gemi, son kez Kıbrıs’a yeniden çıkarma yaptı. İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda Kıbrıs gazileri tarafından uğurlanan gemi, 56 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde.

PARÇALANMIŞ KASK

Müzeye dönüştürülen gemide, savaş döneminde kullanılan silahlar, askerlerin savaş sırasında günlük yaşamlarını idame ettirdikleri ekipmanlar, harekatta kullanılan mühimmatlar, savaş sırasında bir askerin kaskının parçalanmış hali, tarih kitapları, harekatı anlatan videolar ve fotoğraflar yer alıyor.

Görüntü Dökümü

-Kıbrıs Barış Harekatına katılan savaş gemisinden genel görüntüler

-Geminin içerisinden görüntüler Savaş sırasında kullanılan silah, mühimmat, günlük yiyecek ve içeceklerden görüntüler

-Detaylar

Kaynak: DHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı