Gündem

DHA DIŞ –  Alman ordusunun köpekleri koronavirüs eğitiminde

Alman ordusu yeni tip corona virüs (covid-19) enfeksiyonu olan insanları tespit etmek için köpekleri eğitmeye başladı. Projenin test aşamasının tamamlanmasına az bir süre kaldığı ve 3 hafta sonra uygulamaya başlanacağı ifade edildi.

köpek eğitim merkezini görüntüledi.

ÜÇ HAFTA SONRA DEVREYE GİRECEK

Hannover Askeri merkezinden edindiği bilgiye göre çalışmanın ileriki haftalarda sonuca varılmasının beklendiği bildirildi. Köpeklerin kanser, şeker, prostat gibi hastaların bulunmasında da kullanıldığı ifade edilerek henüz laboratuvar aşamasında olan çalışmanın iki üç hafta sonra test uygulamasına geçileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

BAŞARI ORANI YÜZDE 80

Orduda görevli 10 köpek üzerinde yapılan deney ve araştırmalarda şu ana kadar koronavirüs taşıyanların tespitinde yüzde 80 başarı kaydedildiği de açıklandı. Öte yandan Hannover Üniversitesi’nden Paula Jendrny Alman basınına yaptığı açıklamada, köpeklerin, kişilerden alınan tükürük örneklerine tepki göstererek tespit edeceklerini belirtti.

Umut Akdemir isimli Türk vatandaşı ise, projeye ilişkin olarak “Köpekler zaten birçok noktada kullanılıyor. Uyuşturucu bulmada; mesela Türkiye’de gördük depremlerde insanları çıkarıyorlar. Yani güzel bir uygulama bence. Böyle köpeği olan biri olarak sevindim” ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü

_____________

-Hannover Üniversitesi binası

-Alman askeriye binaları

-Anons

-Almanya’da köpek eğitim merkez görüntüleri

-Röportaj

Kaynak: DHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı