Gündem

“Denizaltının kalbi”

Havelsan, yeni tip denizaltı programı için tasarladığı denizaltı bilgi dağıtım sistemininin altıncı ürününü üretim bandından çıkartarak test hattına soktu.

Denizaltıların kalbi olarak bilinen sistem yeni tip denizaltı programının 3 projesinden sadece biri. Daha önce yabancı firmalardan temin edilen sistem, veri akışını yedekli ve kesintisiz sağlayacak bölyece reis sınıfı denizaltılar daha emniyetli görev yapacak, harekat görevleri en etkin şekilde sekteye uğramadan gerçekleştirilecek.

Geliştirilen sistemin TCG SelmanReis Denizaltısına monte edilmesi planlanıyor. Sistemin Preveze sınıfı denizaltılarında da kullanılması için geçen yıl başlanan çalışmalarsa sürüyor.

4 denizaltı için üretilecek sistemin ilkinin fabrika kabul testlerinin alınan tedbirlerle bu yıl yapılması planlanıyor.

Sistemde, sözleşme kapsamında yüzde 70 olarak belirlenen yerli katkı payı ise yüzde 75’e ulaşmış durumda.

Denizaltı bilgi dağıtım dağıtım sistemi, sadece Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki denizaltıların kalbi olarak değil yurtdışında da atıyor.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan Agosta denizaltılarının modernizasyonunda da kullanılıyor. Kurulumu tamamlanan ilk sistem liman kabul testlerini ikinci sistemse fabrika kabul testlerini başarıyla geçti.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı