Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan hakim ve savcı kura töreninde açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı , 23. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Törenine telekonferans yöntemiyle bağlandı. Erdoğan burada önemli açıklamalarda bulunurken, yeni yasama döneminde yeni reform paketlerinin yolda olduğunu duyurdu.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“Görev yapacağınız mahkeme salonları ve adliye binalarında yazan “Adalet mülkün temelidir” sözü daima sizlerin rehberi olmalıdır.

Dünyanın adalet üzerine ayakta kaldığına inanmayan hiç kimsenin bu mesleği yapması mümkün değildir.

Vasat bir kanunla hakim ve savcılar adaleti tesis edebilir ama vicdanı olmayan hakim ve savcıların elinde en mükemmel kanunlar bile birer zulüm aracına dönüşebilir.”

bolge

“ŞAN ŞÖHRET İSTEYEN YANLIŞ MESLEK SEÇMİŞTİR”

23. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Hakim ve Savcı’nın asıl murakıbı kendi vicdanıdır. Adil bir vicdana sahip olmayan hakimlerin elinde en iyi kanun bile bir zulüm aracına dönüşebilir. İnsanların adalet güvenmediği bir toplumda huzur düzeni sağlanamaz. Sizlerden vicdanınızı ve imzanızı hiçbir gücün emrinize vermemenizi istiyorum.

bolge

İçinizde çok para kazanmak isteyen varsa, şan şöhret isteyen varsa yanlış mesleği seçmiştir. Sizin esas göreviniz sessiz sedasız üzerinize düşeni yapmaktır. Üstleneceğiniz ağır yükün bilincinde olduğunu biliyorum.” dedi.

“YENİ REFORM PAKETLERİYLE MİLLETİMİZİN HUZURUNDA OLACAĞIZ”

Bu alanda standartları yükseltecek çalışmaların hazırlığından bahseden Erdoğan, “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak, attığınız her adımda verdiğiniz her kararda yanınızda olacağımdan şüpheniz olmasın.

bolge

Yargı Reformu Stratejisi kapsamında standartları yükseltmenin gayreti içindeyiz. İnşallah Meclis’in yeni yasama döneminde yeni reform paketleriyle milletimizin huzurunda olacağız.” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK MİRAS TERTEMİZ İSMİNİZDİR

“İnsanların adalete güvenmediği bir toplumda ne huzur iklimi ne de devlet düzeni sağlanabilir.
Evlatlarınıza bırakacağınız en büyük miras tüm ömrünü adalete adamış tertemiz bir isim olacaktır.

Çok para kazanmak isteyen varsa yanlış mesleği seçtiğini bilmelidir. Şan, şöhret peşinde olan varsa o da yanlışı mesleği seçmiştir.

Görevinizi hakkıyla yerine getirdiğinizde sadece iyi bir hakim ve savcı olarak anılacaksınız. Ancak üzerine düşeni yapmadığınızda “zalim” sıfatıyla yaftalanacaksınız.”

bolge

YENİ PAKET YOLDA

“İlk iki reform paketi yürürlüğe girdi. Yeni yasama döneminde yeni reform paketleri ile milletimizin huzurunda olacağız.

Her ne kadar yüz yüze olamasak da tüm hakim ve savcı arkadaşlarımın yüreğinin de aynı hislerle kaplı olduğuna inanıyorum. Adaletle verdiğiniz her kararda, attığınız her adımda yanınızda olacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı