Gündem

Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atanan Esengül Civelek kimdir?

3 yıldır Muğla Valiliği görevini üstlenen Esengül Civelek, Cumhurbaşkanı ‘ın imzaladığı kararname ile Muğla Valiliğinden, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atandı. Dün yayınlanan kararname ile Esengül Civelek kimdir sorusu merak edildi. İşte Esengül Civelek’in hayatı ve görevleri…

ESENGÜL CİVELEK KİMDİR? 

Esengül Civelek, 1958 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğmuştur. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1980 yılında ’nda devlet görevine başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Uluslararası Haber Ajansı A.Ş, Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünde üst düzey görevlerde bulunmuştur. 22 Mayıs 2010 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı müsteşarlığına atanmış ve 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla Yalova Valiliği’ne getirilmiştir. 15 Eylül 2014 tarih ve 6780 nolu müşterek kararname ile Kırklareli Valiliği’ne, 21 Haziran 2017 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile Muğla Valiliği’ne atanmıştır. Esengül Civelek son olarak dün yayınlanan valiler kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine atanmıştır. Esengül Civelek, evli ve iki çocuk annesidir.

1991-1995 yılları arasında Muğla Valiliği yapan Lale Aytaman’dan sonra Türkiye’nin ikinci kadın valisidir; ayrıca Muğla’nın da Lale Aytaman’dan sonraki ikinci kadın valisidir. Eşi İsmet Gürbüz Civelek 2003 yılında Hatay Valisi iken yaşamını yitirmiştir.

Esengül Civelek kimdir? Cumhur başkanlığına atana Esengül Civelek nereli, kaç yaşında?

ESENGÜL CİVELEK NERELİ?

Türk bürokrat Esengül Civelek Aydın Nazilli ilçesinde doğmuştur.

Esengül Civelek kimdir? Cumhur başkanlığına atana Esengül Civelek nereli, kaç yaşında?

ESENGÜL CİVELEK KAÇ YAŞINDA?

1958 yılı doğumlu olan Esengül Civelek   62 yaşındadır.

Esengül Civelek kimdir? Cumhur başkanlığına atana Esengül Civelek nereli, kaç yaşında?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı