Gündem

BM, Türkiye ile Libya arasında yapılan deniz sınırı anlaşmasını tescil etti

Birleşmiş Milletleri’n tescil belgesine göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ve arasında imzalanan uluslararası anlaşmayı 30 Eylül’de BM Şartı’nın 102’nci maddesi gereği onayladı. 

27 Kasım Cuma günü Türkiye ile Libya Hükümeti, “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını amaçlayan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalamış ve anlaşmayı tescil edilmesi için BM’ye göndermişti.

TÜRKİYE’NİN HAMLESİ

2011’de yavru vatan KKTC ile anlaşmasının ardından 2019’da Libya ile imzaların atılması hukuken Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yeni kıta sahanlığı ve sınırlarının çizilmesini teminat altına alması anlamına geliyor.

Türkiye bölgedeki yoğun sondaj ve arama faaliyetleri sonrası, Cumhurbaşkanı ile Libya Ulusal Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac arasında 27 Kasım 2019’da Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nı imzalamıştı.

Türkiye ve Libya arasında deniz sınırı anlaşmasını tesciliyle -Yunanistan koridoru  ile kapanmış oldu. Buna göre İsrail Türkiye’den onay almadan Avrupa’ya gaz ihraç edemeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı