Gündem

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Bachelet: “Virüs ve protestolar, gizlenen ırkçılığı ortaya çıkardı”

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Michelle Bachelet, dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Bachellet, yaptığı açıklamada ‘nde George Floyd’un öldürülmesiyle başlayan protestoların yalnızca polislerin siyahilere yönelik şiddetini değil, aynı zamanda sağlık, eğitim, istihdam gibi alanlardaki ırk ayrımcılığı ve eşitsizlikleri de ortaya çıkardığını belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Bachelet: "Virüs ve protestolar, gizlenen ırkçılığı ortaya çıkardı"

TRUMP, WASHINGTON’DAKİ PROTESTOLARI ÖNLEMEK İÇİN ASKERLER İLE POLİSLERİ GÖREVLENDİRDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Amerika Bİrleşik Devletleri’nde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu ölmesi sonrası başlayan protestoların şiddet olaylarına dönmesiyle ABD Başkanı , Washington’daki protestoları önlemek için binlerce asker ve polis görevlendirdiğini açıklamıştı.

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Bachelet: "Virüs ve protestolar, gizlenen ırkçılığı ortaya çıkardı"

Bu müdahaleler sırasında yaşanan arbede ve polisin halka karşı tutumuna bir tepki de BM’den geldi. ABD’de başlayan protestolara ilişkin açıklama yapan BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Michelle Bachelet, protestoların ABD’deki eşitsizlikleri gözler önüne serdiğini belirtti. Bachelet, “Protestolar yalnızca polislerin farklı renkteki insanlara yönelik şiddetini değil, aynı zamanda sağlık, eğitim, istihdam gibi alanlardaki ırk ayrımcılığını ve eşitsizlikleri de ortaya çıkardı” dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Bachelet: "Virüs ve protestolar, gizlenen ırkçılığı ortaya çıkardı"

“HERKESİ TAVIR ALMAYA VE MEVCUT OLAN HER YERDE IRKÇILIĞA SON VERMEYE ÇAĞIRIYORUM”

Konuya dair sosyal medyadan paylaşım da yapan Bachelet, “Hepimizin ırkçılıkla mücadelede sorumluluğu var. Covid-19 ya da değil, herkesi tavır almaya, konuşmaya ve mevcut olan her yerde ırkçılığa son vermeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell de konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, ABD’nin halka karşı orantısız güç kullandığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu