Gündem

Bilim Kurulu üyesi: Vaka artarsa okulların açılma zamanı değişebilir

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Levent Yamanel, ‘nı tatilini ve tatilde ekranlara yansıyan görüntüleri değerlendirdi. Sürecin çok dinamik olduğunu belirten Yamanel, tatil beldelerinden gelen kişileri uyararak “Vaka sayıları gün gün takip ediliyor. Vaka sayıları artış gösterirse okulların açılmasıyla ilgili de yeni kararlar alınabilir. Vaka sayıları tatil beldelerinden gelen insanların bulaştırmasıyla artarsa eğer yeni kararlar alınabilir.” dedi.

“İKİNCİ PİK RİSKİ ŞU AN SÖZ KONUSU DEĞİL AMA…”

Virüs yayılımının Tükiye’de artış gösterdiğine değinen Yamanel, “‘nin R değeri 1’in altına inmişti. Son artışlar ile R değeri 1’in üzerine çıktı. ‘R değerinin 1’in üzerine çıkması’ demek yayılımın artışını gösteren bir durum. Şu an da ikinci pik riski söz konusu değil ama 5-10 günlük periyot çok önemli. Eğer tatil beldelerinden bir yayılım söz konusu olursa o zaman birinci pikin üzerine ikinci artış da söz konusu olabilir.” ifadelerini kullandı. 

“TABLO, DÜNYAYA EŞLİK ETMEK İÇİN DEĞİŞTİ”

Türkiye’de günlük olarak yayınlanan tablosunun değişmesi konusuna değinen Yamanel, amacın tüm dünyada kullanılan tabloya eşlik etmek olduğunu belirterek “Bu değişikliğin amacı, bütün dünyada kullanılan tabloya eşlik etmek o nedenle yapıldı. Ağır hasta, ciddi hasta kategorisi eklendi. Yoğun bakım hastası ve entübe hasta sayıları da bu ciddi hastaların içine koyuldu.” dedi.

MEVSİMSEL GRİP KORONAVİRÜS İLE KARIŞACAK

Aşı çalışmalarının 2 tanesinin Türkiye’de büyük yol katettiğini ve 4-6 ay sonra insanlar üzerinde denenebilecek hale geleceğini vurgulayan Yamanel, mevsimsel griple koronavirüsün karışacağına da değindiği açıklamasında, “Koronavirüs grip benzeri bir tablo yapıyor. Bu nedenle tabi ki de mevsimsel grip ile karışacak. Bunun karışmaması için mümkün olduğu kadar grip aşısının olunması gerekir. Koronavirüs ile mevsimsel gribi birbirinden çok önemli ayıran şeyler yok. Ama koronavirüsün yaptığı enfeksiyonda özellikle tat ve koku almada bozukluk meydana geliyor. Bu gripte de meydana geliyor ama koronavirüs enfeksiyonlarında daha fazla oluyor. Koronavirüs ciddi enfeksiyon yapabilen ve hızla ilerleyen bir hastalık. Kendilerinde grip benzeri bulgular olan insanların müracaat edip bir hekim tarafından değerlendirilmeleri gerekir.” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı