Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Bayram sonrası gelecek rakamlardan endişeliyim

Kurban Bayramına sayılı günler kala Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, bayramda yaşanacak olan insan hareketliliğinden dolayı endişeli olduğunu belirterek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Kurban Bayramının kısıtlamaların uygulandığı Ramazan Bayramına göre farklı geçeceğini belirten Tevfik Özlü, “Geçtiğimiz bayram namaz kılınmamıştı, bu bayram kılınacak. Yine geçen bayramda sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı, bu bayram ise şimdilik öyle bir yasak öngörülmüyor. Bu da aile arası kalabalıklaşmanın yaşanacağı anlamına geliyor ki buna bir de kurban kesimi telaşını ekleyin. Neden endişeli olduğumu anlarsınız. Umarım yaşanmaz ama bayram sonrası gelecek rakamlardan endişeliyim” diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Bayram sonrası gelecek rakamlardan endişeliyim

KURBAN KESİM ALANLARI ARTTIRILMALI 

Prof.Dr. Özlü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurban satış ve kesim alanları kolaylıkla kontrol edilebilecek yerler değil. O telaşın içinde insanlar kendini kaybediveriyor. Acelecilik mi, diyelim heyecan mı diyelim, bir an önce kendi kurbanı kesilsin istiyorlar. Kesim alanlarının ne kadar sıkı kontrolde tutulduğu bu işin kilit noktası olacak. Mesela kafasına esen kurban kesim alanına girememeli. Randevu ile insanlar içeri alınmalı. Girenler maskeli olmalı, mesafe korunmalı. Kurban kesim alanlarının sayısı mutlaka arttırılmalı ki sokak ortasında kaçak kesimin de bir nebze önüne geçilsin. Meydanı amatör kesimlere bırakmamak lazım. Bu konuda yerel yönetimlere çok iş düşüyor.”

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Bayram sonrası gelecek rakamlardan endişeliyim

VEKALET ÜZERİNE KURBAN KESİMİNİ ÖNERDİ

“Vekâlet üzerine kurban kesiminin cazip hale getirilmesinde fayda var.” diyen Özlü, ” İnsanlar kendi kurbanlarını kendileri kesmesin. Versin diyanete, isteyen etini alsın, isteyen dağıtsın. Diyanet bunu koordine ederse risk bir miktar düşmüş olur.” ifadelerini kullandı.

Özlü son olarak ile içinde aile içinde maske-mesafe kuralına dikkat edilmediğini söyleyerek virüsün akraba tanımadığını söyledi.

KORONAVİRÜS SALGININ TÜRKİYE’DEKİ SON DURUMU

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca’nın ‘dan paylaştığı ” Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, dün 52 bin 193 test yapıldı, 1086 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 16 hasta vefat etti, 2 bin 315 kişi iyileşti.

Toplam test sayısı 3 milyon 682 bin 673, vaka sayısı 206 bin 844, vefat sayısı 5 bin 241 olarak kayıtlara geçti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1130, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 395, toplam iyileşen hasta sayısı da 182 bin 995 oldu.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Bayram sonrası gelecek rakamlardan endişeliyim

Bakan Koca, son verilere ilişkin, “Vaka sayılarımızda azalma sürüyor. Dikkatli olmalıyız: Azalmalar yavaş, artış hızlı gerçekleşiyor. 1000’i aşan günlük yeni vakalarımızın sebebi, kurallara uyulmamasıdır. Bugünkü 16 can kaybına önlenebilir sebepler yol açtı. Salgına karşı kaç kişiyiz?” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu