İlginç HaberlerYaşam
Trend

Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan: ‘Türkçe konuşurken ağzımızdan daha az koronavirüs çıkıyor’

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Türkçe konuşurken İngilizce ve Rusça’ya göre daha az koronavirüs çıktığını ifade etti. Virüsün en çok ‘TS’ harflerini söylerken çıkarıldığını ifade eden Ceyhan, “Türkçe’de bu harfler kullanılmadığı için konuşurken çıkan virüs miktarı az olmalı” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türk dilinin korona virüsü daha az yaydığını söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Haber Global’in sorularını yanıtladı. Türkçenin korona virüsü daha az yaydığını söyleyen Ceyhan, “Maskesiz bir insan yanınızdan geçtiği zaman sadece nefes alıp veriyorsa onun geçişi sırasında virüsü size bulaştırması mümkün değil. Ama o kişi konuşuyorsa bu yaklaşık bir 5 dakika karşılaşmak gerek diyorlar ama bunlarda çok ilginç veriler var. En çok virüs çıkarımlarının İngilizcede ‘Ts’, Rusça’da ‘Ts’ harfleri olduğu görüldü. Bizde farklı olabilir. Türkçe virüsü daha az yayıyor. Bunlar hep gözlemlerimiz. Yanınızdan geçen insan öksürdüyse sadece nefes alıp veriyorsa bulaştırmıyorlar ama kavgada birisi öksürürse bulaşma oranı çok artıyor” dedi.

“HAVA SICAKLIKLARINA GÜVENMEYİN” 

Hava sıcaklıklarının ölçü olmadığını belirten Ceyhan, “Böyle gözlemler bazen yanıltıcı olabiliyor ama Türkiye’de İstanbul’da vakalar ciddi şekilde azalırken özellikle Van’da, Kars’ta arttığını görüyoruz. Bir tedbirsizlikle yüzün üzerinde vaka ekleniyor. Hava sıcaklığına güvenmekten çok tedbirlere devam etmek önemli” diye konuştu.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı