Yaşam

Berber ve kuaförler yüzde 40 zamlı çalışacak iddiası: Federasyon’dan açıklama


Yaklaşık iki aylık aranın ardından yeniden faaliyete geçen berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde zamlı fiyat tarifesi gündemde. Buna göre fiyatlara yüzde 40’lara varan zam gelebilir

Berber ve kuaförler yüzde 40 zamlı çalışacak iddiası: Federasyon’dan açıklama

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle kapatılan berber, kuaför ve güzellik salonları, yaklaşık iki aylık aranın ardından bugün yeniden çalışmaya başladı. Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Federasyonu (TBKGU), yeniden çalışmaya başlayan işyerlerinin zamlı fiyattan hizmet verebileceğini söyledi.

Geçen günlerde CNN Türk’te bir yayına katılan Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş’ın, yeniden faaliyete geçecek işyerlerinde yüzde 40 zamlı fiyat tarifesine geçileceğine ilişkin açıklamaları kamuoyuna yansıdı. Ancak Federasyon’dan fiyatlamaya ilişkin henüz bir resmi açıklama yok.

Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Federasyonu Genel Merkezi’nden BirGün’e yapılan açıklamaya göre ise, Federasyon Başkanı Bayram Karakaş, söz konusu yayında zamlı fiyatın yüzde 40’a varabileceğini belirttiği kaydedildi.

Bunun nedenini tedarikçilerden alınan malzemelerin yüzde 30-40’lar düzeyinde zamlanması olarak açıklayan Federasyon tarafından, ayrıca iş yerlerinde artık kullan-at malzemelerin kullanılacağını, bunun yarattığı ekstra maliyetin de fiyatlara yansıyacağını kaydedildi.

Açıklamaya göre, zamlı fiyatlar hakkında Federasyon tarafından alınmış resmi bir karar veya bildirim ise henüz yok.

FEDERASYON GENEL BAŞKANI’NDAN YALANLAMA

Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş, zam haberlerinin doğru olmadığını bildirdi.

Karakaş, açıklamasında, “11 Mayıs itibariyle kuaför, berber ve güzellik salonları gelir kayıplarından dolayı ücretlerinde yüzde 40 artış yapacaklardır.” ifadelerin gerçeği yansıtmadığını ve hiçbir basın yayın organına böyle bir açıklamada bulunmadığı ifade edildi.

Covid-19 salgını nedeniyle faaliyetlerine bir süreliğine ara veren ve bugün itibariyle yeniden çalışmaya başlayan berberler, kuaförler ve güzellik salonlarının verdikleri hizmetlerin fiyatları hakkında, kaynağı belli olmayan açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini belirten Karakaş, şunları kaydetti:

“Biz isterdik ki, bugünü Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu işletmecileri olarak bayram ilan ederken tüm tüketicilerimizle beraber kontrollü normal hayata geçişin ne denli önemli olduğunu birlikte değerlendirelim. Kamuoyunun, kaynağı belli olmayan asparagas haberlere itibar etmemesini özellikle istirham ediyorum. Ne sektör çalışanlarımızı zan altında bırakalım, ne de tüketicilerimizin hakkını gasp edelim.”

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı