Gündem

Berat Albayrak istifa etti mi? Berat Albayrak neden istifa etti? İstifası kabul edilecek mi?

Geçtiğimiz Cumartesi günü Merkez Bankası Başkanı ‘ın görevden alınması ve yerine Naci Ağbal’ın atanmasının ardından kamuoyunda şok etkisi yaratan bir olay yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından yayımladığı açıklama ile görevinden ayrılma kararı aldığını duyurdu. Albayrak’ın istifası beraberinde birçok soruyu gündem getirdi. Berat Albayrak istifa etti mi? Berat Albayrak neden istifa etti? İstifası kabul edilecek mi? İşte detaylar…

BERAT ALBAYRAK İSTİFA ETTİ Mİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ve Instagram hesabından yayımladığı açıklama ile görevinden ayrıldığını açıkladı. Bakanlık yetkilileri de istifayı doğruladı. Öte yandan Bakan Albayrak’ın istifasının kabul edilip edilmeyeceği bilinmiyor.

Berat Albayrak istifa etti mi? Berat Albayrak neden istifa etti? İstifası kabul edilecek mi?

BERAT ALBAYRAK NEDEN İSTİFA ETTİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sağlık sorunları gerekçe göstererek görevinden ayrıldığını açıkladı. Albayrak bundan sonraki süreçte ailesine vakit ayıracağını ifade etti. Bakan Albayrak’ın istifa etmesi farklı iddiaları beraberinde gündeme getirdi. Öte yandan BBC’de yer alan habere göre İngiliz Financial Times gazetesi, Albayrak’ın yakın çevresindekilerin de bu karardan habersiz olduğunu yazdı.

BBC Türkçe’nin Ankara muhabiri Fundanur Öztürk’e konuşan bir Adalet ve Kalkınma Partisi yetkilisi, Albayrak’ın Ağbal’ın atanmasından dolayı rahatsızlık duyduğunu, bu atamanın ardından Albayrak’ın istifasının beklenen bir gelişme olduğunu söyledi.

Financial Times ve Bloomberg haber kanalları da haberlerinde Albayrak ve Ağbal’ın anlaşamadığını kaleme aldı.

Berat Albayrak istifa etti mi? Berat Albayrak neden istifa etti? İstifası kabul edilecek mi?

BERAT ALBAYRAK’IN İSTİFASI KABUL EDİLECEK Mİ?

Bakan Albayrak’ın istifasının kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin bir bilgi bulunmuyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz dönemde İçişleri Bakanı görevinden istifa ettiğini açıkladı ancak istifası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmemişti ve görevine geri dönmüştü.

Öte yandan Resmi Gazetenin bugün yayımlanan sayısında Bakan Albayrak’ın istifasına ilişkin bir karar yer almadı. 

Berat Albayrak istifa etti mi? Berat Albayrak neden istifa etti? İstifası kabul edilecek mi?

BERAT ALBAYRAK’IN İSTİFASI

Bakan Albayrak’ın açıklaması şu şekilde:

“Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ötürü ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım.

Çok büyük hedeflerle çıktığımız bu yolculukta gerçekleşecek olan bayrak değişimiyle yeni gelen arkadaşlarımız Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Büyük ve Güçlü hedefine her zamankinden daha kararlı ve emin adımlarla devam edeceklerdir.

Enerji’de olduğu gibi Ekonomi’de de ektiğimiz tohumlar çokta uzak olmayan bir gelecekte koca koca çınarlara dönüşecek ve ülkemizi tam bağımsızlık hedefine ulaştırdığına şahit olacağız inşaallah. Bundan en ufak bir şüphem yoktur.

Bu 5 yıllık süre zarfında benimle bu zor ama kutsal yükü yüklenen tüm yakın mesai arkadaşalarıma teşekkür ediyorum. Çokça hakkım geçmiştir haklarını helal etsinler. At izinin iti izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan Rabbim razı olsun.

Türkiye tarihindeki belkide en kritik dönemlerden sayılacak olan bu 5 yıllık süre zarfında ülkeme ve ümmete hizmet etmeyi bana nasip eden Rabbime sonsuz hamdolsun.

Gaybı, kalpleri ve hakiki niyetleri bilen mutlak güç sahibi Cenab-ı Allah bizleri Sırat-i Müstakim’den ayırmasın.

Sonumuzu hayreylesin…

Berat Albayrak”’

Berat Albayrak istifa etti mi? Berat Albayrak neden istifa etti? İstifası kabul edilecek mi?

BERAT ALBAYRAK’IN ÖZGEÇMİŞİ

21 Şubat 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu.

Berat Albayrak İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü lisans mezuniyetinin ardından, yüksek lisansını New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta tamamladı. Bankacılık ve bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi aldı. 1996 yılında profesyonel çalışma hayatına atıldı. Ekonomi, enerji ve finans başta olmak üzere farklı iş kollarındaki birçok farklı girişimlere yönetici olarak öncülük etti.

2013 yılı sonunda özel sektördeki kariyerine nokta koydu. Sabah gazetesinde başladığı köşe yazarlığının yanı sıra Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine dersler verdi. Pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif görevler aldı.

25, 26 ve 27. Dönem İstanbul milletvekili olarak Meclis’e giren Albayrak; 64, 65 ve 66. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapmıştır. Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmıştır.

Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde, Türkiye’nin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi hazırlandı. Bu kapsamda doğalgaz arz güvenliği için Türkiye’nin ilk FSRU (Sıvılaştırılmış Doğalgaz Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) projesi, yerli fabrika ve AR-GE şartlı 1000’er MW’lık dünyanın en büyük güneş ve rüzgar enerjisi santralleri ihalesi, Türkiye’nin ilk yerli ve milli sondaj gemisinin hizmete alınması, 1 milyon metre kara sondajı hamlesi, Ulusal Bor Stratejisi gibi enerji ve maden alanında dünyaya örnek olacak birçok proje hayata geçirilmiştir.

Albayrak evli ve 4 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı