Gündem

“Bayramda aşırıya kaçılmamalı”

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün diyetisyenleri tarafından, “Ramazan Bayramı’nda beslenme” adlı çalışma hazırlandı.

Çalışmada, şeker, çikolata, özellikle hamur işleri baklava, börek gibi gıdaların kan şekerini hızla yükselten ve enerji içeriği yüksek gıdalar olduğu belirtildi.

“Ramazanda gün içinde besin tüketmemeye alışmışken bayramda birdenbire bu gıdaların sık ve çok tüketilmesi sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.” denildi.

Bayram süresince besin tüketimine dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalı, yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri unutulmamalı” vurgusu yapıldı.

Çalışmada, bayram süresince de yeterli ve dengeli beslenmek için, sağlıklı beslenme tabağında yer alan besin grupları, “süt ve süt ürünleri, et-yumurta-kuru baklagiller ile yağlı tohumlar, sebzeler, meyveler, ekmek ve tahıllar” tüketilmeli önerisi yapıldı.

Bakanlığın çalışmasında yeralan öneriler arasında bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanması. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. Çiğ sebzeler bolca tüketilmesi, az tuzlu peynir, haşlanmış yumurta tercih edilmesi önerildi.

“Bayram süresince mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşanmaması için fazla şeker ve şekerli gıdaların tüketimine dikkat edilmeli ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak durulmalı.” denildi.

VE UZMANLARIN SU ÖNERİSİ

Ramazan boyunca su ve sıvı tüketimin azalmasından dolayı vücutta oluşabilen sıvı kaybının yerine konması için günde en az 2-2,5 litre sıvı alınmalı”denildi.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı