Gündem

Bayram namazı nasıl kılınır, farz mı? İşte evde bayram namazı kılınışı

Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı farz mı? Merakla araştırılan soruların cevabını bu mübarek günde evlerinde ibadetlerini yerine getirecekler için haberimizde derledik.

BAYRAM MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN

Öncelikle “Bayram namazı farz mı?” sorusuyla başlamamız gerekirse hemen belirtelim ki bayram namazı farz değildir. Hanifelere göre Kurban ve Ramazan bayram namazları vaciptir. Diğer mezheplere göre ise sünnettir.

EVDE BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

“Niyet ettim Ramazan bayram namazı kılmaya” diye niyet edilir. “Allâhü ekber” diyerek tekbir alınır ve ellerini bağlanır. “Sübhâneke” duasını okur. Sonra rukuya gitmeden “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Sonra aynı şekilde “Allâhü ekber” diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere “Allâhü ekber” diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa “sübhanellâhi’l-azîm” diyecek kadar beklenir. Bundan sonra eûzü-besmele çekilip, Fatiha ve zamm-ı sure okur. Sonra rükû ve secdeler yapılır ve ikinci rekâta kalkılır.

BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

İkinci rekâtta besmele çekilip “Fatiha” ve “zamm-ı sûre” okur. Ardından “Allâhü ekber” diyerek tekbir alınıp, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Peşinden aynı şekilde “Allâhü ekber” diyerek bir tekbir daha getirilip eller yine yana bırakılır. Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa “sübhânellahi’l-azîm” diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde “Allâhü ekber” diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. “Tahiyyât”, “Salli” “Bârik”, “Rabbenâ âtinâ” ve “Rabbena’ğfirlî” duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır. Böylelikle Ramazan bayram namazı kılınmış olur.

Şafiî mezhebine göre her iki rekâtta da Fatiha sûresinden önce olmak üzere, birinci rekâtta yedi, ikinci rekâtta beş tekbir alınır.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı