Gündem

Bakanlık hazırladı: Otobüs biletlerine yüzde 30 indirim geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, otobüs firmaları için salgını önlemeye yönelik uygulamaya konulan tavan ücret tarifesinde değişiklik yapacak. Seyahatlarde salgın nedeniyle yüzde 50 yolcu kısıtlaması sonrasında uygulamaya giren ve biletlerde yüksek oranlı artışlara neden olduğu için tepkilere yol açan “tavan fiyat” uygulamasına ilişkin yüzde 30-40 indirim öngören bir tebliğ hazırlandı.

, şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yüzde 50 doluluk oranına ilişkin sınırlamayı kaldırmıştı. Bu kapsamda aile bireylerinin sosyal mesafe gözetilmeksizin yan yana koltuklarda seyahatlerinin de mümkün hale getirilmesi durumunda otobüslerdeki doluluk oranının yüzde 70-75’ler seviyesine çıkması bekleniyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da bu durumu gözeterek, ücret tarifesinde düzenlemeye gidecek.

Bakanlık, kilometre esasına göre belirlenen tavan ücretlerin yeniden belirlenmesine ilişkin tebliğ taslağı hazırladı. Tebliğin yayınlanmasıyla 14 Mayıs’ta uygulanmaya başlanan tavan ücretler vatandaşların yararına düşürülecek.

Bakanlık hazırladı: Otobüs bilet fiyatları düşürülecek

İSTANBUL- ANKARA BİLETİ 120 OLACAK

Daha önce 301-350 kilometrelerde 150 lira olan tavan fiyat 110 liraya, 901-1000 kilometrelerde 250 lira olan tavan ücret de 185 liraya düşecek.

Böylece, tavan ücretin belirlenmesiyle en fazla 160 liraya satılabilen İstanbul-Ankara hattı biletlerinin fiyatı en fazla 120 lira olacak. 

Bakanlık hazırladı: Otobüs bilet fiyatları düşürülecek

”TAVAN-TABAN FİYAT UYGULAMASI KALDIRILABİLİR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA muhabirine, düzenlemeyle vatandaşların daha uygun fiyatlarla yolculuk yapabilmesini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, normalleşme sürecinin ile koordinasyon içinde yürütüldüğünü belirterek, beklenen sonuçları almaları nedeniyle yeni bir düzenlemeye gideceklerini bildirdi.

Vatandaşların haklarını korumak için gereken tüm düzenlemeleri geciktirmeden yaptıklarını vurgulayan Karaismailoğlu “Bu tebliği de yayımlayarak vatandaşlarımızın daha uygun fiyatlarla yolculuk yapabilmesini sağlayacağız. Hatta sürecin seyrine göre mevcut tebliğin 31 Temmuz’dan önce yürürlükten kaldırılması ve tavan-taban fiyat uygulamasına son verilmesi de mümkün.” dedi.

Bakanlık hazırladı: Otobüs bilet fiyatları düşürülecek

”BAKANLIK OLARAK ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ”

‘nin Kovid-19 salgını karşısında verdiği “Milli Mücadele”nin dünya ülkelerinin hayranlıkla takip ettiği bir süreç olarak kaydedildiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları ifade etti:

“Cumhurbaşkanımız ‘ın liderliğinde Türkiye olarak bu zorlu süreci de atlatacağız. Vatandaşımızın bu dönemde göstermiş olduğu anlayış ve sabır aslında başarımızı katlayan en önemli faktörlerin başında geliyor. Bakanlık olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Vatandaş için üretiyor, onlara hizmet ediyoruz.” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu