Gündem

Bakanlar ve siyasilerden büyükelçilere ‘Osman Kavala’ tepkisi

Bazı büyükelçilerin Osman Kavala’nın yargılandığı davayla ilgili açıklama yapması tepkilere neden oldu. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bazı büyükelçiliklerin, Osman Kavala’nın yargılandığı davayla ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

“Görevli bulundukları Ülkenin bağımsızlığına sadakat göstermek zorunda olan ve ‘yargı bağımsızlığından’ söz eden bazı Ülkelerin Büyükelçileri hadlerini aşarak ‘siyasetin yargıya müdahelesini’ talep etmişlerdir. 

Türkiye’de yargı bağımsızdır ve Türkiye tam bağımsız bir Ülkedir.
Yargıya müdaheleyi arzu edenler, bu arzularını kendi ülkelerinde gerçekleştirmeye devam edebilirler.”

 

Görevli bulundukları Ülkenin bağımsızlığına sadakat göstermek zorunda olan ve ‘yargı bağımsızlığından’ söz eden bazı Ülkelerin Büyükelçileri hadlerini aşarak ‘siyasetin yargıya müdahelesini’ talep etmişlerdir.

“Büyük bir haddini bilmezliktir, işinize bakın”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, şunları kaydetti:

“Türkiye’de devam eden dava hakkında, TBMM’de soru sormak ve görüşme yapmak bile Anayasa tarafından yasaklanmışken, mahkemenin nasıl karar vereceğini söylemek başka ülkelerin büyükelçilerinin hakkı değildir, büyük bir haddini bilmezliktir. İşinize bakın.”

 

Türkiye’de “devam eden dava” hakkında, TBMM’de soru sormak ve görüşme yapmak bile anayasa tarafından yasaklanmışken, mahkemenin nasıl karar vereceğini söylemek başka ülkelerin büyükelçilerinin hakkı değildir; büyük bir haddini bilmezliktir.
İşinize bakın.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklama yapan büyükelçilere sosyal üzerinden tepki gösterdi.

ABD’nin Büyükelçiliğinin paylaşımını alıntılayan Soylu, Türkiye Cumhuriyeti’nin, demokratik bir devleti olduğunu vurguladı.

Bakan Soylu, “Büyükelçilerin, yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez. Tavsiye ve telkininiz, hukuk ve demokrasi anlayışınıza gölge düşürmektedir” görüşünü paylaştı.

 

Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, hukuk devletidir.
Büyükelçilerin yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez.

Tavsiye ve telkininiz, hukuk ve demokrasi anlayışınıza gölge düşürmektedir.

 

“Mahkemelerimize telkinde bulunmak hiçbir büyükelçinin haddi değildir”

Adalet Bakanı ise yaptığı paylaşımda, “Diplomatlar, kabul edildikleri devletin hukukuna saygıyla mükelleftir. Anayasamıza göre mahkemelerimize tavsiye ve telkinde bulunmak hiçbir büyükelçinin haddi değildir. Hukukun üstünlüğüne gölge düşüren şey de bu had ve hudut bilmezliktir” dedi.

 

Diplomatlar, kabul edildikleri devletin hukukuna saygıyla mükelleftir. Anayasamıza göre mahkemelerimize tavsiye ve telkinde bulunmak hiçbir büyükelçinin haddi değildir. Hukukun üstünlüğüne gölge düşüren şey de bu had ve hudut bilmezliktir.

 

“Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatları kabul edilemez”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de büyükelçilere tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından tepkisini dile getiren Çelik, şunları söyledi:

“Ülkemizde görev yapan diplomatların Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatları kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir hukuk devletidir ve Türk yargısı bağımsızdır. Ülkemizde görev yapan diplomatların kendi ülkeleri ile ülkemiz arasındaki ilişkilere katkı yapmalarından memnuniyet duyuyoruz. Buna karşın ülkemizin egemenliği konusundaki yanlış beyanatlarını en güçlü şekilde reddediyoruz. Tüm diplomatik makamların ülkemizin egemenliğine, Türk yargısının bağımsızlığına saygı duymaları ve içişlerimize müdahaleden kaçınmaları zorunludur. Aksi bir tutum, diplomasiyle bağdaşmayan bir sorumsuzluktur.” 

 

Ülkemizde görev yapan diplomatların Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatları kabul edilemez.

Türkiye Cumhuriyeti egemen bir hukuk devletidir ve Türk yargısı bağımsızdır.

 

“Haddini, hududunu bilmek herkesin vazifesidir”

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Görülmekte olan bir dava ile ilgili tavsiye ve telkinde bulunan diplomatlar, bilmeliler ki yaptıkları anayasal bir suçtur. Türkiye Cumhuriyeti; anayasal düzenini, mahkemelerinin bağımsızlığını hiçe sayabilecekleri bir devlet değildir. Haddini, hududunu bilmek herkesin vazifesidir” değerlendirmesini yaptı. 

 

Görülmekte olan bir dava ile ilgili tavsiye ve telkinde bulunan diplomatlar bilmeliler ki yaptıkları anayasal bir suçtur.
Türkiye Cumhuriyeti; anayasal düzenini, mahkemelerinin bağımsızlığını hiçe sayabilecekleri bir devlet değildir.
Haddini, hududunu bilmek herkesin vazifesidir.

 

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu