Eğitim

Bakan Ziya Selçuk yanıtladı: Kreşler açık olacak mı? Sınavlar nasıl olacak?

salgınında vakaların artması nedeniyle yeni koronavirüs önlemleri alındı. Bu kapsamda yüz yüze eğitime 2020 yılı sonuna kadar ara verildi. okulların 4 Ocak’ta yeniden açılabileceğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk bugün çıktığı programda veli öğretmen ve öğrencilerin merak ettiği bir çok soruya da yanıt verdi.

İşte Selçuk’un açıklamaları…

“KARARLARIMIZI DA BUNA GÖRE GÜNCELLİYORUZ”

-Bu süreç dinamik bir süreç, verilere bakarak değerlendirme yapmamız gereken bir süreç. Biz öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sağlığını riske atacak bir durumda olmayız. Kararlarımızı da buna göre güncelliyoruz.

“GENEL ARTIŞ OKULLARIMIZI DA RİSKE SOKUYOR”

-Okullarda günlük olarak izleme ve değerlendirme yaptık. Toplumdaki genel artış okullarımızı da riske sokma ihtimalini doğuruyor. Biz de Bilim Kurulu ile istişare ettik, bilimsel olarak bir tavsiye kararı çıktığı için böyle bir karar gelişti.

“KİMSEYİ TEHLİKEYE SOKMAYIZ”

-Nasıl bir dönüşüm değişim olacak buna bakılacak, öğretmenlerimizle eğitimlerimiz var onu sürdüreceğiz, ara değerlendirmeler var. Veriler bize hangi seçeneği gösteriyorsa onu seçeriz. Biz öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tehlikeye atacak bir duruma sokmayız.

STAJLARIN YAPILMAYACAK

-Çocuklarımızın haftada bir gün sınava gitmeleri de doğru değil, bunun için sınavları erteledik. Daha önce yapılan sınavlar geçerli olacak. 4 Ocak’ta okullar açıldığında hangi hafta neler yapılacak bakacağız. Salgının seyri belli değil, bizim oluşturduğumuz senaryoyu paylaşmak doğru değil. Şimdi verilere baktığımızda yıl sonuna kadar stajların da yapılmaması gerektiği konusunda ortak bir kanaat oluştu, karar alındı.

KREŞLER AÇIK OLACAK MI?

Çalışan annelerin okul öncesi kurumlarına çocuklarını verebilmeleri konusunda olumlu bir haber de yansıyacak diye düşünüyorum. Onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Gün içinde tüm milli eğitim müdürlüklerine, okullara bilgiyi geçmiş oluruz.

1.SINIFLAR İÇİN NASIL BİR UYGULAMA OLACAK?

Elbette farklı bir durum üstünde çalışıyoruz. Geçen sene de böyleydi. Okuma yazma öğreniyorum isimli bir kuşak hazırladık. Her bir öğrencimizin çizgi ve ses çalışmaları ile ilgili programlarını oluşturduk, TRT’de yayınladık. Yaz okulları açtık. Okuma yazma kuşağı oluşturduk. Bu yine böyle devam ediyor. Okuma yazmayı güçlendirmek için, okuma yazma rehberliği, öğretmenler için kolaylaştırıcı rehberler bunların hepsi hazır. Kullanıyoruz.

Sınıftaki yüz yüze durumu elbette karşılamaz. Ama çocuklarımız ne yapacaklarını adım adım televizyonda da her gün görsün. Ders kitabı dışında da ilk kez kaynak verdik.

1’İNCİ SINIFLAR YÜZ YÜZE EĞİTİM ALACAK MI?

Sadece 1.sınıfların açılması söz konusu olabilir mi? Birlikte alınması bir karar. Riske girene kadar da bu çabamız devam ediyor. Ama riske girince yüz yüze öğretim ile ilgili duruyoruz. Burada öğretmenim ve öğrencim riske giriyor.

ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Öğretmenlerimiz bu süreçte çok daha fazla yoruluyor. Hepsinin ek ders ücreti bu dönemde de ödenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı