Gündem

Bakan Varank: Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık büyük mücadelesiyle elde edildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kayseri’deki sanayicilerle telekonferans yolu ile bir araya geldiği toplantıda, “Cumhurbaşkanımızı Menderes’in yaşadığı akıbetle tehdit edenlerin, hala bu tehditleri örtülü olsa da savurduklarına şahit oluyoruz. Menderes’in akıbeti ile Cumhurbaşkanımızı tehdit edenler, darbeci hainlerin akıbetini yaşamaya mahkumdurlar” dedi.

Bakan Varank, “Biliyorsunuz bugün 27 Mayıs 60 sene önce bugün maalesef ülkemiz demokrasi tarihinin kara dönemlerinden birini yaşadık. Ben bu vesileyle, merhum Başbakan Adnan Menderes ile Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle anıyorum.

bolge

Rahmetli Adnan Menderes, beyefendi kişiliğinin yanı sıra 10 yıla sığdırdığı icraatlarıyla milletimizin gönlünde önemli bir yer edindi. ‘Yeter söz milletindir’ diyerek milli iradenin sembol isimlerinden biri olan Menderes’e yaşatılanlar, hem demokrasi tarihimizde hem de milletimizin vicdanında büyük yaralar açmıştır” ifadesinde bulundu.

Bakan Varank, Hamdolsun ki, 1960 darbesinden 42 yıl sonra göreve gelen iktidarının ve Cumhurbaşkanımız Sayın ‘ın güçlü liderliğiyle demokrasi ve özgürlüklerde ülkemizin önü hiç olmadığı kadar açıldı. Göreve geldiği günden beri Sayın Cumhurbaşkanımızı Menderes’in yaşadığı akıbetle tehdit edenlerin, bugün hala bu tehditleri örtülü de olsa savurduklarına şahit oluyoruz.

bolge

Milletimiz, 15 Temmuz’da bir daha bu ülkede hiçbir seçilmişin Menderes’in akıbetini yaşamayacağını canını ortaya koyarak gösterdi. Menderes’in akıbetiyle Sayın Cumhurbaşkanımızı ve AK Parti’yi tehdit edenler, 15 Temmuz darbeci hainlerinin akıbetini yaşamaya mahkumdurlar” diye konuştu.

“‘nin kaderinin darbeler, vesayet unsurları, sandık dışı girişimler olmadığı artık tescillendi” diyen Bakan Varank, “Ülkemizin demokrasi ve özgürlük kazanımları bir parmak şıklatmayla değil, Sayın Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık büyük mücadelesi sayesinde elde edildi. O yüzden Merhum Menderes ve arkadaşlarının yürüttüğü demokrasi mücadelesinin boşa gitmediğinin en büyük göstergesi, 18 yıllık Ak Parti iktidarının Türkiye’ye Cumhuriyet tarihinin en büyük atılımlarını yaşatmasıdır. İşte tüm bu kazanımları daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

“EKONOMİ ALANINDA EN TEMEL ÖNCELİĞİMİZ İSTİHDAMA SAHİP ÇIKMAK OLDU”

Hayatımızı karantina ve sosyal mesafe kavramlarının yönlendirdiğini söyleyen Bakan Varank, üretici ve tüketici davranışlarının değiştiğini, pek çok ülkede fabrikaların, salgının yayılmasını önlemek amacıyla kapatıldığını hatırlatarak, “Ülkeler içine kapanırken; uluslararası ticaret, sermaye ve turizm akımları ciddi ölçüde daraldı. Bu zorlu dönemde gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke ayrımı da ortadan kalktı. Ekonomik ve teknolojik gücüyle övünen ülkeler, salgınla mücadelede çok geç kaldılar. Koordine olamadılar, salgının yayılma hızını düşüremediler.

bolge

Hatta ve hatta, en temel sağlık ekipmanlarının üretiminde bile ciddi krizler yaşadılar. Oysa Türkiye, bu dönemde gösterdiği mücadele performansıyla, benzersiz bir başarı hikâyesi yazıyor. Hamdolsun, salgın daha ülkemiz sınırlarına ulaşmadan yol haritamızı hazırlamaya başladık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin mümkün kıldığı hızlı ve sonuç odaklı karar alma mekanizmaları devreye girdi.

Her Pazartesi kabine toplantılarıyla; sağlıktan eğitime, sanayiden sosyal korumaya varıncaya dek vatandaşımızın hayatına dokunan tüm alanları titizlikle planlıyoruz. İstişare kanallarımız sürekli açık. Tedbirlerimiz tüm bakanlıkların eş güdümüyle vakit kaybetmeksizin hayata geçiyor. Bütüncül bir yaklaşımla; hem vatandaşımızın sağlığını hem de ekonomik sürdürülebilirliği dikkate alıyoruz. Ekonomi alanında en temel önceliğimiz istihdama sahip çıkmak oldu. Böylesine zorlu bir dönemde hane başına gelirde istikrar olması çok mühim. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi destek imkânlarını en iyi şekilde kullandık. Her iki destekten şimdiye kadar 4 milyona yakın vatandaşımız yararlandı.Bununla birlikte, nüfusun en kırılgan kesimlerini de unutmadık. 3 ayrı fazda uyguladığımız sosyal destek programıyla, 5 buçuk milyon haneye dokunduk” dedi.

“HEM İÇ HEM DIŞ TALEPTE DARALMALAR YAŞADIK”

Salgın döneminde Türk Sanayisi ve 18 yılda sıfırdan inşa edilen Ar-Ge ekosisteminin yük akı olduğunu vurgulayan Bakan Varank, şunları söyledi:

“Üretim kabiliyetlerimiz ortada. Değişikliklere hızla adapte olabiliyoruz. Bu sayede hiçbir konuda arz sıkıntısı çekmediğimiz gibi, tüm ülkelerin peşinden koştuğu en mühim ihtiyaçlardan biri olan yoğun bakım solunum cihazını rekor sürede üretebildik. TÜBİTAK öncülüğünde, aşı ve ilaç geliştirme alanında öncü çalışmalara imza atıyoruz. Tanı kiti ve tanı sistemlerinde ülkemizin adını dünyaya duyuracak yenilikçi projeler hızla devam ediyor. Tüm bunların altını özellikle çizmek istedim. Bakın Türkiye bu dönemi sahanın dört bir yanında mücadele ederek geçiriyor.

bolge

Sağlık çalışanları, fabrikalardaki emekçiler, bilim insanları ve girişimciler kabiliyetlerini bu ülkenin yarınları için ortaya koyuyor. Hükümetimizin, bu süreçteki en büyük başarısı toplumsal seferberlik ruhunu 7’den 77’ye yaymak oldu. Yani bu başarı kendiliğinden gelmedi. Dinamik olarak güncellenen yol haritamızı takip ettik ve tüm tarafları harekete geçirdik.”

“TSE İLE SANAYİ TESİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERE YÖNELİK KILAVUZ HAZIRLADIK”

“Sanayiciler; yatırımdan, ihracattan ve ülkemizin önündeki fırsatlardan sıklıkla söz etmeye başladılar. Türkiye, atacağı adımlarla yeni normalin kurallarını belirleyen ülkelerden biri olabilir. Önümüzdeki dönemde her türlü ekonomik faaliyetin merkezinde “güven” kavramı yer alacak. Yani; güvenli üretim, güvenli ticaret, güvenli turizm gibi alanlara odaklananlar yeni dönemin de kazananları olacak. İşte tam da buradan hareketle, Bakanlık olarak sanayide ülke ve ürün güvenliğini artıracak kritik bir adım attık. Türk Standarları Enstitüsü ile birlikte, normalleşme sürecinde, sanayi tesislerinde alınması gereken önlemlere yönelik bir kılavuz hazırladık.

bolge

Kılavuz sektörlere göre farklılaşan esnek bir çerçeve çiziyor. Firmalara büyük maliyetler getirmiyoruz. Basit ama etkili tedbirler alınmasını tavsiye ediyoruz. Tedbirleri yerine getiren firmalara, COVID-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi de vereceğiz. Kayseri’deki fabrikaların bu belgeye sahip olması çok önemli. Bu sayede; hem pandemiye karşı dayanıklılığınız artıracak. Hem de iç ve dış pazarlara mal satarken rakiplerinize karşı üstünlük sağlayacaksınız. Kayserinin aklına, zekâsına ve çalışkanlığına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Korona sonrası dönemde sizlere büyük iş düşüyor. Bakınız küresel tedarik zincirleri yeniden şekillenirken; Çok uluslu şirketler yeni arayışlar içerisinde. Küresel ekonomide yeni üretim merkezleri oluşmaya başlayacak. Bu noktada ülkemizin önünde önemli fırsatlar var.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu