Gündem

Bakan Selçuk açıkladı: Normal iş düzenine geçenlere destekler sürecek

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Normalleşme Desteğine ilişkin olarak yazılı açıklama yaptı. Bakan Selçuk, 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine veya nakdi ücret desteğine başvurmuş olan özel sektör işyerlerindeki, kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğinden faydalandırılan sigortalıların, normal çalışma düzenine geçmesi halinde yararlanabileceklerini ifade etti.

Bakan Selçuk, “Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız.” dedi.

Bakan Selçuk açıkladı: Normal iş düzenine geçenlere destekler sürecek

DESTEĞİN KAPSAMI

Normalleşme Desteği, ’de yayımlanmasıyla birlikte, Cumhurbaşkanı tarafından sektörel veya tüm sektörleri kapsayacak şekilde 6 aya kadar uzatılabilecek.
Normalleşme Desteğine ilişkin bilgi veren Bakan Selçuk,“Normal çalışma düzenine geçen çalışanın, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda; işverenlerin ’ya ödeyecekleri primlerden 1.103,63 TL mahsuplaşma yapılacaktır.Normal çalışma düzenine dönen ve Ağustos ayında çalışmaya devam eden sigortalılar için SGK prim belgeleri 1-26 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Bu kapsamda, SGK tarafından 25 Ağustos’ta işverenler için tanımlama ekranı açılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk açıkladı: Normal iş düzenine geçenlere destekler sürecek

NORMALLEŞME DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULACAK?

Bakan Selçuk, normalleşme desteğinden yararlanacak olan iş yerlerinin e-SGK kanalıyla başvuru yapmasının yeterli olacağını belirti. Selçuk,“Normalleşme Desteğine başvuru yapacak iş yerlerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yaparak, ‘e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama” ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilecek.” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı