Gündem

Bakan Kasapoğlu, yenilenen Taksim Sahası’nı inceledi

Lefkoşa’yı Rum kesiminden ayıran (BM) kontrolündeki Yeşil Hat üzerinde bulunan sahada, Başbakanı Ünal Üstel ile incelemede bulunan Kasapoğlu, burada yaptığı açıklamada, Osmanlı devleti döneminde cirit müsabakaları için kullanılan Taksim Sahası’nın ilk etabının yeniden düzenlenerek gençlerin hizmetine sunulduğunu, alanın Kıbrıs Türk halkı için yıllarca önemli misyon üstlendiğini kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 1974 sırasında Taksim Sahası’nın ara bölgede kaldığını ifade ederek, sahaya daha sonra tenis, ve diğer sporlara hizmet verecek düzenlemelerin de yapılacağını söyledi.

Bakan Kasapoğlu, yenilenen Taksim Sahası'nı inceledi

KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve güçlü bir ekonomiye sahip olması için desteklerin artacağına işaret eden Kasapoğlu, bu desteklerin altyapı ve sporda da süreceğini bildirdi.

KKTC Başbakanı Ünal Üstel de ülkenin tarihi günlerden birini yaşadığına dikkati çekerek, “Bugün ülkede tarihe şahitlik ediyoruz. Özlenen Çetinkaya’ya ait saha Anavatan Türkiye’nin desteğiyle yapılarak gençlerin hizmetine sunuldu. Anavatanımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yeniden yapılan Taksim Sahası konusunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) kötü niyetle davrandığını ifade eden Üstel, Çetinkaya Türk Spor Kulübü (TSK) futbol takımının antrenmanlarını sahada yapacağını dile getirdi.

Üstel ile Kasapoğlu’na sahaya yaptıkları ziyaret esnasında Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile diğer yetkililer eşlik etti.

Bakan Kasapoğlu, yenilenen Taksim Sahası'nı inceledi

Konuşmaların ardından Çetinkaya TSK Kulüp Başkanı Süleyman Yemen, Bakan Kasapoğlu’na kulübünün formasını hediye etti.

Burada bir süre Çetinkaya TSK’lı futbolcular ile sohbet eden Kasapoğlu, daha sonra Kıbrıs Bilim Zeka Vakfı’na ait bilim merkezini ziyaret etti.

KKTC’nin başkenti Lefkoşa’yı Rum yönetiminden ayıran BM kontrolündeki Yeşil Hat üzerinde bulunan Taksim Sahası’nın kullanımı,1958’den beri KKTC’nin Çetinkaya TSK futbol takımında bulunuyordu.

Bakan Kasapoğlu, yenilenen Taksim Sahası'nı inceledi

2014 yılında yarışları nedeniyle yıkılan sahanın kullanım hakkı, geçen yıl BM tarafından Çetinkaya TSK’ya iade edildi.

Taksim Sahası, Çetinkaya TSK’nın girişimleri, Türkiye’nin proje desteğiyle 8 yıl sonra yeniden yapılarak hizmete sokuldu.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu