Gündem

Bakan Çavuşoğlu, İsveçli profesörün staj başvurusunu reddettiği öğrenciyle görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sosyal hesabında yaptığı paylaşımda “Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılığa karşı tavrımız net! Zehra kızımızın bir üniversitesinde karşılaştığı olay, eğitimin siyasete alet edilmesinin kötü bir örneği. Telefonla görüşmemizde kendisini dirayeti ve vakarlı duruşu için tebrik ettim” ifadelerini kullandı.

Mağdur edilen öğrenciyi arayan Çavuşoğlu, telefon görüşmesinde, “Demokrasi ve insan haklarına önem verdiğini söyleyen ülkelerin bile bir öğrencinin geleceğine bağladığını gördük ve bundan da üzüntü duyduk” diye konuştu.

 

Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılığa karşı tavrımız net!

Zehra kızımızın bir İsveç üniversitesinde karşılaştığı olay, eğitimin siyasete alet edilmesinin kötü bir örneği.

Telefonla görüşmemizde kendisini dirayeti ve vakarlı duruşu için tebrik ettim.

Staj başvurusuna  üyeliği gerekçesiyle ret 

Stokholm Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Per Carlbring öğrencisi Fatma Zehra S.’nin staj başvurusuna, “Sevgili Fatma, seni misafir etmeyi isterdim. Ancak, Türkiye İsveç’in NATO’ya girmesini engellediği için başvurunu reddetmek zorundayım. Üzgünüm” şeklinde cevap vermişti.

Fatma 5 Aralık 2022’de üniversiteye ayrımcılık şikayetinde bulundu. Raporda profesörün cevabının “politik düşüncelere dayandırıldığı” ve “ayrımcı bir tutum sergilediği, hatta tamamen ırkçı olduğu” belirtildi.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu