Gündem

Bakan Albayrak: Yılı pozitif büyüme ile tamamlayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı , “Ekonomik aktivite, yılın son çeyreğinde potansiyel seviyesine dönecek, yılı pozitif büyüme ile tamamlayacağız.” dedi.

2020 yılının ilk çeyreğinde, milli gelirde yüzde 4,5 oranında artış kaydedildiğini belirten Bakan Albayrak, “Bu dönemde , büyüme verileri açıklanan , G-20 ve OECD ülkeleri arasında en güçlü büyüme performansı gösteren ülke olmuştur” ifadesini kullandı.

Bakan Albayrak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

” hükümetleri döneminde sağlık altyapısına yapılan güçlü yatırımlar ve ekonomimizde devam eden yapısal dönüşüm sayesinde, ülkemiz küresel salgın dönemine hazırlıklı girmiş ve bu süreci çok başarılı yönetmiştir.

Öncü göstergeler en kötünün geride kaldığına ve ekonomide toparlanmanın başladığına işaret etmektedir

Küresel ticarete ve tüm dünya ekonomisine vuran salgın, Mart ayının ikinci yarısından itibaren ülkemizde de etkisini göstermeye başlamıştır.

bolge

Pek çok bilinmeze rağmen salgınla mücadele ve ekonomi konusunda attığımız zamanlı adımlar, aldığımız önlemlerle Türkiye, büyüme performansı açısından dünyadan pozitif ayrışan ülke olmayı sürdürecek, salgın sonrası dönemde de yıldızı parlayacak ülkelerin başında gelecek.

Üretim ve ihracat odaklı büyümeyi, reel sektörü öncelemeyi sürdürecek, yenilikçi-yüksek katma değerli üretimi ve istihdamı artıracağız.

Para ve maliye politikalarının eş güdümü ile cari denge, potansiyel büyüme ve düşük enflasyon hedeflerimize eş zamanlı ulaşacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu