Gündem

Bahçeli’ye hakaret eden Hakimler yargılanacak! HSK’dan inceleme

Hakimler ve Savcılar Kurulu () Birinci Dairesi, Genel Başkanı hakkında “Dönek”, “Fırıldak”, “AKP stepnesi” diyen kişiler hakkında açılan davaya beraat kararı veren yerel mahkeme hakimi ve kararı onaylayan Antalya Bölge Adliye Mahkemesi, 1. Dairesi Başkan ve 2 üye hakkında soruşturma açtı. Açılan davada iddianameye göre yargıçları tarafsız davranmamakla suçlayan HSK, hakimlerin savunmasını istedi.

thumbs-b-c-e697890a5bf58e79522afc47846ee87a.jpg

CUMHURBAŞKANI’NA HAKARET EDENLERE DE BERAAT VERDİLER

Cumhurbaşkanı ‘a hakaret davalarında beraat kararı veren yargıçlar hakkında birçok soruşturma açan HSK; bu kez Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli için harekete geçti. Dava dosyasına göre, H.E. adlı kişi, 2017’de hesabından yaptığı paylaşımlarda Devlet Bahçeli aleyhine “Dürüst, milliyetçi bir MHP’li; dönek, frıldak, AKP stepnesi Bahçeli’nin ardından niye gider anlamış değilim. MHP’ye verdiği her oy, AKP hanesine yazılıyor. Bunlar bu kadar mı gerizekalı” diye yazdı. Bahçeli’nin avukatının şikayeti üzerine bu kişi hakkında hakaret suçundan dava açıldı.

Antalya 27. Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı H.M, “Bu sözlerin Bahçeli’nin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmadığı, siyasetçi olan katılanın fikirlerini değiştirdiğinin rahatsız edici, kaba, abartılı ve nezaket dışı bir şekilde ifade edilmesi olduğu, siyasetçilerin diğer vatandaşlara göre sert eleştirilere karşı toleranslı olmaları gerektiği” gerekçesiyle beraat kararı verildi. Beraat kararı ise Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından da hukuka uygun bulunarak, onandı.

Bahçeli’ye HSK'dan koruma: 4 hakim hakkında soruşturma başlatıldı

BAHÇELİ ŞİKAYET ETTİ

Devlet Bahçeli’nin avukatı Nizameddin Kocabey, asliye ceza mahkemesi hakimi ile istinaf heyetini HSK’ye şikayet etti. Nizameddin Kocabey’in şikayetin yapıldığı HSK Birinci Dairesi Üyesi Hamit Kocabey’in oğlu olduğu öğrenildi. Hamit Kocabey, bu nedenle şikayetin değerlendirildiği Birinci Daire toplantısına katılmadı.

Bahçeli’ye HSK'dan koruma: 4 hakim hakkında soruşturma başlatıldı

BERAAT KARARI SORUŞTURULACAK

İddialarla ilgili inceleme kararı veren HSK Birinci Dairesi, yaptığı değerlendirme neticesinde durumun soruşturmayı gerektirir nitelikte olduğuna karar verdi. Yargıçları, “Yaptıkları işler ve davranışlarla görevlerini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısı uyandırmak”la suçlayan Daire, yargıç ile istinaf heyeti hakkında soruşturma izni verilmesi konusunda Kurul Başkanı, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e teklifte bulunulmasına karar verdi. Bakan Gül, HSK Başkanı sıfatıyla hakimler hakkında soruşturma izni teklifine “olur” dedi.

Bu kararla asliye ceza yargıcı H.M. ile 1. Ceza Dairesi Başkanı H.U, üyeler H.G. ve Z.C. hakkında soruşturma başlatıldı. HSK Başmüfettişi Hamit Çalık, 20 Mayıs’ta 4 yargıçtan 7 gün içinde savunma vermelerini istedi. Yapılacak soruşturma sonucunda HSK İkinci Dairesi, hakimlerle ilgili son kararını verecek.

Bahçeli’ye HSK'dan koruma: 4 hakim hakkında soruşturma başlatıldı

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı