Ekonomi

Arçelik’ten Hitachi açıklaması: Büyüme stratejileri doğrultusunda görüşmelerimiz devam ediyor

Arçelik’in Japon devi Hitachi ile, dışındaki ev aletleri biriminin yüzde 60 hissesini yaklaşık 300 milyon karşılığında satın alacağı iddialarına ilişkin ilk açıklama yapıldı. 

Nikkei gazetesi ve Bloomberg’de yer alan haberlere göre Hitachi, kendi markasını taşıyan ürünleri Arçelik ağı ile Avrupa ve Afrika’da satmayı ve buna bağlı olarak kar oranlarını artırmayı hedefliyor. 

Hitachi sözcüsü tarafından, çıkan haberlere ilişkin yapılan açıklamada, “Haber bizim yaptığımız bir açıklamaya dayanmıyor. Şirketimizin yarattığı değeri artırmak için çeşitli değerlendirmelerde bulunuyoruz, ancak henüz somut bir şeye karar verilmedi” ifadeleri kullanıldı.

Arçelik'ten Hitachi açıklaması: Büyüme stratejileri doğrultusunda görüşmelerimiz devam ediyor

“SOMUT KARAR ALINMASI HALİNDE AÇIKLAMA YAPILACAK”

Arçelik tarafından KAP’a yapılan açıklamada ise Hitachi ile görüşmelerin sürdüğü ancak detayların belli olmadığı ve bağlayıcı bir sözleşme imzalanmadığı kaydedildi.

Arçelik’in KAP’a yaptığı açıklamada, “Bazı basın kaynaklarında, Şirketimizin Hitachi Ltd.’nin Japonya haricindeki uluslararası beyaz eşya işinin yüzde 60 hissesini 300 milyon dolar karşılığında satın almasına yönelik görüşmeler yaptığı ve sürecin ilerlediğine dair iddialar yer almıştır.

Gelişmekte olan pazarlardaki büyüme stratejimiz doğrultusunda, şirket satın almaları, ortaklıklar ve iş birliği alternatiflerinin değerlendirilmesine yönelik çalışma ve görüşmeler Şirketimizce her zaman yapılabilmekte olup, bu değerlendirmeler sonucunda somut kararlar alınması halinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliği’ne göre gerekli açıklamalar yapılmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Arçelik'ten Hitachi açıklaması: Büyüme stratejileri doğrultusunda görüşmelerimiz devam ediyor

“HITACHI İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Bu çerçevede Hitachi Ltd ile de görüşmelerin devam ettiği belirtilen açıklamada, “Konuya ilişkin olarak herhangi bir yönetim kurulu kararı alınmamış, bağlayıcı bir sözleşme imzalanmamıştır. Bu kapsamda konuya ilişkin detaylar henüz tam olarak netleşmemiş olup görüşmelerin sonuçlanarak konuyla ilgili yönetim kurulu kararı alınması ve/veya bağlayıcı sözleşme imzalanması halinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’ne uygun olarak gerekli açıklamalar yapılacaktır.” denildi.

Arçelik'ten Hitachi açıklaması: Büyüme stratejileri doğrultusunda görüşmelerimiz devam ediyor

‘HITACHI, ÇİNLİ RAKİPLERİNE KARŞI GÜÇLENMEK İSTİYOR’

Nikkei’de yer alan habere göre piyasa değeri yaklaşık 500 milyon dolar olarak belirlenen Hitachi’nin ev aletleri birimi Hitachi Global Life Solutions ürünlerini ve Güneydoğu Asya pazarlarına da satıyor ancak gelirlerinin yüzde 80’i Japonya’dan geliyor.

Hitachi’nin son dönemde diğer bazı birimlerini de satmak için değerlendirmeler yürüttüğünü belirten Nikkei, şirketin Arçelik’e pay satışı ile ev aletleri birimini Çinli rakiplerine karşı güçlendirmeye çalıştığına dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı