Eğitim

AÖO sınavları online mı? AÖO sınavları ertelendi mi, iptal mi? AÖO sınavları ne zaman?

Pandemi nedeniyle ÖSYM ve sınavları ileri bir tarihe ertelenmişti. AÖL ve AÖO sınavlarını bekleyen binlerce öğrenciye müjdeli haber geldi. Açık öğretimde okuyan öğrencilerin 1.dönem sınavları için MEB açıklama yaptı. Peki AÖO sınavları online mı? AÖO sınavları ertelendi mi, iptal mi? AÖO sınavları ne zaman? Yanıtları haberimizde…

AÖO SINAVLARI ONLİNE Mİ, UZAKTAN MI?

MEB’den yapılan açıklamaya göre 1.dönem AÖL sınavları online yani uzaktan internet üzerinden yapılacak. 

AÖO SINAVLARI ERTELENDİ Mİ, İPTAL Mİ OLDU, NE ZAMAN?

Eğitimlerine açıktan devam eden bir çok kişi 1.dönem sınavlarını henüz olamadı. salgını nedeniyle ülke genelindeki sınavlar sık sık erteleniyor. AÖL sınavları da son olarak 26-27 Aralık 2020 tarihine ertelendi. Toplam 3 oturumda yapılacak sınavların ilk oturumu saat 09:30’da, ikinci oturumu 14:00’te yapılacak. İkinci gün yapılacak oturum ise yine sabah saat 09:30’da başlayacak.

AÖO sınavları online mı? AÖO sınavları ertelendi mi, iptal mi? AÖO sınavları ne zaman?

AÖO SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sonuçlar 4 Ocak 2021 tarihinde duyurulacak. Adaylar sınav sonuçlarını sınav takviminde belirtilen tarihten itibaren AÖK Öğrenci Bilgi Sisteminden öğrenebilecek.

AÖO sınavları online mı? AÖO sınavları ertelendi mi, iptal mi? AÖO sınavları ne zaman?

SINAV NASIL YAPILACAK?

MEB, sınavların nasıl uygulanacağına ilişkin detayları da şöyle açıkladı;

3.1. Sınavlar, sınav takviminde belirtilecek gün ve saatlerde olmak üzere toplam 3 (üç) oturum olarak 2 (iki) günde tamamlanacaktır. Adaylar her bir oturumda kendilerine atanan derslerden oluşan testleri tamamlayacaklardır.

3.2. Adaylar, sınav takviminde belirtilen gün ve saatlerde sınava katılmak zorundadırlar.

3.3. Online sınavlar, tüm yurt dışı sınav merkezlerinde saatine göre aynı gün ve saatte başlayıp, aynı gün ve saatte sona erecektir.

3.4. Adaylar sınav takviminde belirtilen tarih ve saatte, TC. Kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaparak online sınava katılacaklardır.

3.5. Adaylar, online sınav sistemine girişte ÖDSGM tarafından hazırlanan gizlilik taahhütnamesini onaylayacaklardır.

3.6. Sınav başlamadan önce sınav kuralları elektronik ortam üzerinden adaya bildirilecektir. Bu bildirim ile aday, sınav kurallarını kabul etmiş sayılacaktır. Sınav kurallarını ihlal eden aday ve sınav görevlilerine, 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Kanun uyarınca cezai müeyyideler uygulanacaktır.

3.7. Online sınav, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşacak en fazla üç oturum hâlinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir ders için 25 dk. süre uygulanacaktır.

3.8. Adaylar, her bir oturumda en fazla sekiz, üç oturumda toplam 24 dersten sınava katılabilecekler ve her oturum için kendilerine atanan derslerden istedikleri dersi seçerek sınavı başlatıp bitirebileceklerdir.

3.9. Online sınavda her oturum ayrı olarak uygulanacaktır. Oturumlar kendi içlerinde bölünemez olduğundan oturum sona erene kadar ara verilmeyecektir.

3.10. Sorular, soru numarası sırasında ve ekranda bir soru ve cevap seçenekleri yer alacak şekilde gösterilecektir. Seçilen derse ait soru sayfasında her ders için kalan süreyi gösteren sayaç olacaktır.

3.11. Seçilen derse ait soru sayfasında önceki soru, sonraki soru, sınavı başlat ve sınavı bitir butonları yer alacaktır. Adaylar, cevap verdikleri soruya geri dönüş yapabileceklerdir.

3.12. Adaylar, istedikleri zaman sınavı bitirebileceklerdir. Sınavı süresi içinde bitirmeyen adaylar için 25 dk. sonunda sistem tarafından sınav bitirilecek ve değerlendirme buna göre yapılacaktır.

3.13. Bir dersi seçerek sınavı başlatan ve hiçbir soruya cevap vermeden bitiren aday “Sınava Girdi” sayılacak ve o derse ait puanı “Sıfır” olacaktır. 3.14. Sınav anında başka bir program, tarayıcı veya sayfa açılması halinde adaya uyarı mesajı verilecek, açılan program, tarayıcı veya sayfanın kapatılmaması durumunda adayın o derse ait sınavı iptal edilecektir. 3.15. Adaylar sınav sonuçlarını AÖK Öğrenci Bilgi Sisteminden öğrenebileceklerdir.

AÖO sınavları online mı? AÖO sınavları ertelendi mi, iptal mi? AÖO sınavları ne zaman?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı