Yaşam

Anneler Günü ne zaman? 2020 Anneler Günü tarihi

Anneler Günü her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanıyor. 2020 yılında mayıs ayının ikinci pazar günü ise 10 Mayıs’a denk geliyor. Yani 10 Mayıs 2020 Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanacak.

Peki, bu özel günün tarihçesinde neler yer alıyor? İşte annelerin bir kez daha hatırlandığı bu günün tarihçesinde yatan detaylar…

Anneler Günü’nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD’nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna’nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir