Gündem

Ankara Barosu’na tepki

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde Kuranı Kerim’deki ayetlere atıf yaptıgı konuşmasına Ankara Barosu tepki göstermişti. Erbaş ailenin önemine vurgu yaptığı konuşmaya ilişkin Ankara Barosu ayrımcılık suçlaması yapmıştı. Baronun açıklamaları her kesimden tepki topladı.

Ankara Barosu’nun açıklamasında siyasilerden tepki geldi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında, “Diyanet İşleri Başkanımızın şahsına ve özellikle onun şahsı bahane edilerek İslam’a yapılmaya çalışılan saldırıyı şiddetle kınıyorum.HUkuk adına konuştuğunu iddia edenlerin, liyakat ve samimiyetten yoksunlukları apaçık ortadadır. “dedi…

Şentop,”Eleştiri hakkı hiçbir zaman hiç kimseye milletimizin inandığı değerleri kendi sığ zaviyesinden bile olsa tahfif ve tahkir etme hakkı vermez. Çağları aşan hakikatlere ve değerlere sahip olmakla daima iftihar ederiz.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, inanç ve düşünce hürriyetinin anlamını herkesten iyi bilmesi gereken bir meslek örgütünün, farklı bir düşünceye karşı yaptığı talihsiz açıklamanın, zihinlerindeki “faşist refleksi” de bir kez daha ifşa ettiğini belirtti. “Böylesi tek tipçi, ötekileştirici, tahakkümcü yaklaşımlar, herhangibir hukuki dayanaktan yoksundur. Ankara Barosunun ifade ettiği hususların, köklü bir hukuk kurumuna yakışmadığını düşünüyor, açıklamayı esefle kınıyorum.” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Faşist açıklama tam bir terbiyesizliktir. Faşizmin en küstah ve terbiyesiz hallerinden birinin bir baro adına yapılan açıklamada görülmesi ibretliktir.”Diyen Ömer Çelik, “Ankara Barosu’nun bu açıklamasını nefret suçunun ve ülkemize acılar yaşatmış faşist zihniyetin en net örneği olarak kaydediyoruz. Şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Çok sayıda bakan da sosyal medya hesaplarından Ankara Barosuna tepki, Diyanet İşleri Başkanına destek verdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da insana kâinatta hak ettiği değeri göstererek, evvelimizi ve ahirimizi kul olmanın idrakiyle aydınlatan yüce dinimiz İslâm’ın kaideleri, Ali Erbaş hocaya münasebetsizce saldıranların keyiflerine göre sorgulanacak kaideler değildir” açıklaması yaptı.

O açıklamalara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Re’sen soruşturma başlattı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan re’sen soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı