Gündem

Alpay Azap açıkladı! Maskeleri ne zaman çıkaracağız?

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Alpay Azap, NTV canlı yayına katılarak normalleşme süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Vatandaşların hızlı normalleştiğini söyleyen Prof. Dr. Alpay Azap, “Benim görebildiğim kadarıyla herkes alışmış, üstelik fazla alışmış görünüyor. Yeni normale göre değil eski normale göre yaşıyor insanlarımız. Yeni normal dönemde tedbirli olmalıyız. 4-5 ay önceki yaşantımıza kesinlikle dönmememiz lazım” ifadelerini kullandı.

 

Alpay Azap açıkladı! Maskeleri ne zaman çıkaracağız?

NE ZAMANA KADAR MASKE TAKACAĞIZ?

Vatandaşlar, “Maske kullanımı ne zaman bitecek?” sorusunu sıkça aratırken, Prof. Dr. Azap, konuya ilişkin, “İyi haber vermek isterdim. Ama aylarca devam edeceğiz. 20-24 ay sürmesini bekliyoruz. Ancak çok etkili bir aşı bulunursa bu süre kısabilir” ifadelerini kullandı.

Alpay Azap açıkladı! Maskeleri ne zaman çıkaracağız?

İKİNCİ DALGA GELİR Mİ?

“İkinci dalgayı bekliyoruz.” diyen Azap, “Ne zaman olacağı konusunda tartışma var. Yaz ayları içinde ikinci dalga beklemiyoruz. Pencereler açık, temiz hava, ultraviyolenin etkisi var” diye konuştu.

VAKA SAYILARI NE ZAMAN BİNİN ALTINA DÜŞER?

Vaka sayılarının ne zaman binin altına düşeceğine ilişkin konuşan Azap,“Bunu kestirmek çok mümkün değil. En geç Temmuz ortası gibi iki basamaklı sayılara düşmesini bekliyoruz. Şimdi gevşetme politikalarını uygulamaya aldıktan sonra vaka sayısının artmasını bekliyoruz. ‘da dramatik bir artış olmuştu. Ama önlemlere uymaya ne kadar devam edersek o kadar çabuk düşer.”  şeklinde konuştu.

Alpay Azap açıkladı! Maskeleri ne zaman çıkaracağız?

YEMEKTEN VİRÜS BULAŞIR MI?

Virüsün yemekten bulaşıp bulaşmayacağına ilişkin konuşan Azap,”Yemekten kesinlikle bulaşmaz. Bundan eminiz. Ancak kapalı bir ortamda uzunca bir süre ve tanımadığımız kişilerle aynı ortamda bulunmak riskli, bunu bilmeliyiz. Eski alışkanlıklarımız gibi restoranlarda uzun uzun sohbet yapmamalı ve açık havayı tercih etmeliyiz” dedi.

Alpay Azap açıkladı! Maskeleri ne zaman çıkaracağız?

TÜRKİYE’DE SALGININ SON DURUMU

Bakanlığın internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da ‘dan paylaştığı ” Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, dün 54 bin 234 test yapıldı, 988 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.

Son 24 saatte 21 hasta vefat etti, 926 hasta iyileşti. Toplam test sayısı 2 milyon 209  bin 583, vaka sayısı 167 bin 410, vefat sayısı 4 bin 630 olarak kayıtlara geçti. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı 602, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 265, iyileşen hasta sayısı 131 bin 778 oldu.

Alpay Azap açıkladı! Maskeleri ne zaman çıkaracağız?

“DAHA İYİ TEDBİR, DAHA İYİ SONUÇTUR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Twitter hesabından son verilere ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Test sayımız, tarama amaçlılar dahil 54 binin üzerinde. Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske + sosyal mesafe kuralının her ikisine uymamıza bağlı. Daha iyi tedbir, daha iyi sonuçtur.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı