Gündem

Almanya’da kovid-19 yayılma riskini ölçmek için konser yapıldı

’da korona virüs salgınının nasıl yayıldığını anlamak ve riskleri en aza indirmek adına ilginç bir yönteme başvuruldu. Saksonya eyaletine bağlı Leipzig kentinde bulunan Leipzig Arena’da Halle Üniversite Tıp Merkezi’ne bağlı araştırmacılar “Restart-19” adı altında konser düzenlendi.

Almanya'da kovid-19 yayılma riskini ölçmek için konser yapıldı

Araştırmacılar, Kovid-19’a rağmen büyük etkinliklerin nasıl gerçekleşebileceğini öğrenmek ve riskleri en aza indirmek için böyle bir deneye başvurduklarını bildirdi. Organizatörler, konsere 2 bin 210 gönüllünün deney için kaydolduğunu ancak stadyuma giriş yapanların sayısının 3 binin üzerinde olduğunu tespit etti. Araştırmacılar, konsere girmeden önce herkesin kayıt yaptırdığını ve kendilerine ulaşılması için gerekli bilgileri verdiklerini ifade ederken, katılımcıların tamamının ateşini kontrol edildiği aktarıldı.

Uzmanlar, konsere maskesiz kimsenin alınmadığını ve konser sırasında sosyal mesafe kuralına büyük özen gösterildiğini açıkladı. Araştırmacılar, katılımcılara ultraviyole ışık altında görülebilen dezenfektan verildiğini bildirilirken, konser öncesi yapılan deney hakkında bilgilendirme yapıldığını açıkladı.

Almanya'da kovid-19 yayılma riskini ölçmek için konser yapıldı
Organizatörler yaptığı açıklamada, Covid-19 salgının ardından ilk kez canlı bir müzik etkinliği olacağı için Almanya’nın birçok bölgesinden müzikseverlerin Leipzig’e gelerek, tarihi anı yaşamak istediklerini ifade etti. Çok sayıda basın mensubunun takip ettiği etkinlik bir saat gecikmeli olarak başladı. Deney hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından Tim Bendzko 20 dakikalık bir konser verdi. Katılımcıların konser boyunca dans etmesinin ardından mola verildi. Araştırmacılar, verilen molada temasın izleyiciler üzerindeki etkisini ölçtü. Ulaşılan verilerin, uygun hijyen ve drenaj konseptlerinin geliştirilmesine yardımcı olacağı ve büyük etkinlikler yeniden yapılabilmesi için önemli bir veri oluşturacağı duyuruldu.

Almanya'da kovid-19 yayılma riskini ölçmek için konser yapıldı

Tıp Merkezi, yapılan konser deneyinin sonuçlarının sonbaharda kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi. Konserin finansörlüğünü ise Saksonya ve Saksonya-Anhalt eyaletleri üstlendi. Çalışma Direktörü Dr. Stefan Moritz Restart-19 hakkında yaptığı açıklamada, hedeflerinin kalabalık etkinliklerde korona virüsün etkisini görmek olduğunu belirterek, konserin her safhasını bir çok yönüyle izlediklerini kaydetti. Moritz, alınan sonuçlar sayesinde salgın zamanında yapılan etkinliklerde nelere dikkat edileceğini belirleyeceklerini belirtti. Direktör, Bendzko’nun deney için gönüllü olduğunu aktarırken, elde edilen neticelerin belki spor müsabakalarının seyircili olarak izlenebilmesine imkan sağlayacağını belirtti.

Diğer taraftan Almanya’da toplam korona virüs vaka sayısı 233 bin 136’ya, toplam can kaybı ise 9 bin 329’a ulaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı