Dünya

Almanya Başbakanı Merkel açıkladı: Koronavirüs sebebiyle kapatılan kapılar açılıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada, koronavirüs sebebiyle kapatılan Almanya sınırlarının 15 Haziran’a kadar kademeli ve kontrollü bir şekilde açılacağını duyurdu

Almanya Başbakanı Merkel açıkladı: Koronavirüs sebebiyle kapatılan kapılar açılıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında sınır meselesi hakkında görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Merkel, Schengen normlarına geri dönülmesi için komşu ülkelerde de koronavirüs bulaşma oranının dikkate alınması ve halkın gerekli kurallara uymasının önemli olduğunu ifade etti.

Merkel, Federal İçişleri Bakanlığı tarafından sınırların kademeli olarak açılmasının sağlanacağını belirtti. Ülkede önümüzdeki hafta sonundan itibaren denemelere başlanacağı ve 15 Haziran’dan sonra da sınırlarda kontrolün yapılmayacağı aktarıldı.

Sınırların yeniden açılması konusunda AB Komisyonu da açıklama yaparak, “Dikkatlice açın. Açılış aşamalı olmalı” tavsiyesinde bulundu.

AB Komisyonu çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıda sınırların açılmasıyla alakalı hazırladığı taslak metninde, enfeksiyon sayıları yüksek ülkeler arasında öncelikli olarak virüse karşı alınan önlemler ve getirilen kuralların uygulanması, daha sonra da nihai hedefin Schengen bölgesinde hareket özgürlüğünün yeniden sağlanması olduğu yer aldı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz son birkaç hafta içinde turizmde büyük kayıplar yaşanmasından korktuğu için AB nezdinde sınırların yeniden açılabilmesi amacıyla Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ve Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger ile sınır açılışları için büyük çalışmalar yürüttü.

(İHA)

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı