Gündem

AK Partili Özlem Zengin: ”AK Parti gelene kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu”

‘nin “kadına şiddetin araştırılması” konusunda verdiği araştırma önergesinin ‘de kabul edilmemesinin ardından  Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in “Bu ülkede AK Parti gelene kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu ’de. HDP kadınları bizden daha fazla savunacak en son partidir” diye konuşması kurulda gerginlik yarattı. 

”TECAVÜZÜ RESMİLEŞTİRMENİN YOLUNU AÇMIŞ OLUYORLAR”

HDP Muş Milletvekili Gülİstan Kılıç Koçyiğit, “AKP’nin 15 yaşından küçük çocuklara edenleri, tecavüz edilenlerle evlendirmeye dönük bir taslağı var ve toplumsal ortamı hazırlamak için algılar yaratıyorlar. Adının önünde profesör yazanları sabah akşam televizyona çıkarıp ‘evliliği kurtarma’ adı altında aslında tecavüzü resmileştirmenin, yasallaştırmanın yolunu da açmış oluyorlar.” diye konuştu.

Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, uzun zamandır kadınlar üzerinden terörün legalize edilmesiyle ilgili özel bir gayret olduğunu belirtti.

danisman-ozlem-zengin-001.jpg

”KADINLAR ÜZERİNDEN TERÖRÜ REGALİZE ETMEYE ÇALIŞACAKSINIZ”

Koçyiğit’in, “tecavüzü resmileştirme” iddiasına cevap veren Zengin, şunları kaydetti:

“Bunu kaldıran bizleriz. Türkiye’de kimin ne derdi varsa TBMM’ye geliyor. Roman kardeşlerimiz yok mu? ’yi ziyaret etmedi mi? Roman milletvekilleriniz her gün size söylemiyorlar mı? HDP’yi ziyaret etmedi mi? İYİ Parti’yi, MHP’yi ziyaret etmedi mi kardeşlerimiz? Bu insanlar, şu anda resmi olarak evli. 286 insandan bahsediyoruz. Resmi evli bu insanlar ve eşleri hapishanedeyken halen evlat sahibi olmaya devam ediyorlar. Yani bu talep kimin talebidir? Bizim talebimiz mi? Vatandaşın kendi talebi.

Ekranlarda konuşan herkesin hamisi değiliz. AK Parti olarak kendi fikriyatımız vardır. Kendi meselelerimizi de kendi milletvekillerimiz, arkadaşlarımız üzerinden çıkar, anlatırız ama bu konuyu çarpıtacaksınız, kadın meselesini baş tacıymış gibi göstereceksiniz ama bir taraftan da kadınlar üzerinden terörü legalize etmeye çalışacaksınız. Biz de buna müsaade etmeyeceğiz. Hiçbir derneğin, ister kadın derneği ister genç derneği ne olursa olsun, terörün zemini, tohum atması için kullanılmasına da müsaade etmeyeceğiz.”

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Zengin’e, “AK Parti, bunun birinci dereceden müsebbibidir ya da HDP birinci dereceden müsebbibidir diye bir tartışma anlamsız olur çünkü toplumsal bir sorunla karşı karşıyayız. Bu yüzden de hepimizin, konuyu bu gözlükle, bu anlayışla tartışmamız gerekiyor” karşılığını verdi.

Bunun üzerine AK Parti ile HDP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

kadin-3-1280x720-001.jpg

”BU ÜLKEDE AK PARTİ GELENE KADAR ‘KADIN’ KELİMESİNİN ADI YOKTU”

HDP’li Koçyiğit’in, “Taslağınız basına sızdı. Taslağı hazırlayıp duruyorsunuz sonra inkar ediyorsunuz.” demesi üzerine, AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, “Bir konuya kaç kez cevap verilecek? Yeter artık nedir bu tecavüz meselesi? Böyle bir şey olamaz,” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Zengin ise “Bu ülkede AK Parti gelene kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu Türkiye’de. Siz kadınları bizden daha çok mu tutuyorsunuz? HDP kadınları bizden daha fazla savunacak en son partidir” diyerek şunları söyledi:

“Bu ülkede AK Parti gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu Türkiye’de. Partimizin daha evvel yaptığı kadın kongresinde şunu söylemiştim. Eğer Türkçe’de kelimelerin dişisi, erili olsaydı bir kadın kelimesi olurdu. AK Parti’yi inşa eden kadınlardır. O yüzden ben, kadın, erkek arkadaşlarımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız biz yaptığımız çalışmalarda kadınların hayatını kolaylaştırmak için gayret ediyoruz.

Sosyal güvenlikten, sağlık hizmetine aile politikalarımızda önce kadın vardır. Türkiye’de cinayetler gibi problemler var mıdır? Vardır… Bunu da çözmek için uğraşıyoruz Önümüzdeki günlerde bu konuda kanunların daha işler haline gelmesi için gayet sarf ediyoruz. Şu Meclis’te ortaklaşacağız bir konu varsa kadın meselesidir. Siz kadınları bizden daha çok mu tutuyorsunuz? HDP kadınları bizden daha fazla savunacak en son partidir.”

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, tartışmanın sürmesi üzerine birleşime ara verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı