Gündem

Adli tatil nedir? Adli tatil ne zaman bitecek 2020? Adli tatilde görülen işler

salgının gölgesinde bir süre ara verilen adli yargı işlemleri yeniden başlarken bu kez de adli tatil dönemi geldi çattı. Adli tatilde görülecek acil nitelik taşıyan davalara nöbetçi mahkemeler bakacak. Her yıl sabit olarak adli tatil 20 Temmuz’da başladı ve tatilin detayları merak edilen konular arasında yer alıyor. Adli tatil nedir? Adli tatil ne zaman bitecek 2020? Adli tatilde görülen işler neler? Detayları ve daha fazlasını haberimizde bulabilirsiniz.

ADLİ TATİL NEDİR?

Adalet Bakanlığında belirlenen hakim, savcı ve adliye çalışanlarının toplu olarak izne çıktığı döneme adli tatil deniyor. Adli tatil her yıl 20 Temmuz’da başlıyor ve 31 Ağustos’ta sona eriyor. Yeni adli yıl ise 1 Eylül’de başlayacak.

Adli tatil nedir? Adli tatil ne zaman bitecek?

ADLİ TATİL NE ZAMAN BİTECEK 2020?

Hakim, savcı ve adliye çalışanlarının izne çıktığı adli tatil, 31 Ağustos’ta sona erecek. Adli yılda çalışmalar kaldığı yerden devam edecek.

ADLİ TATİLDE GÖRÜLEN İŞLER

Adli tatil boyunca adliyelerde görev alacak olan nöbetçi mahkemeler  tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara bakacak.  Öte yandan diğer davalara ise yeni adli yıla (1 Eylül) kadar ara verilecek.

Yüksek yargı organları Danıştay ile Yargıtay da  da nöbetçi heyetler görev yapacak

Danıştay’da görev yapacak olan nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca “yürütmenin durdurulması” taleplerini karara bağlayacak.

Adli tatil nedir? Adli tatil ne zaman bitecek?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı