Dünya

ABD’de önlemler 4 gün önce alınsaydı can kaybı yarıya düşerdi

Princeton Medical Centre’da görev alan araştırmacılar, kamuya açık kaynaklardan elde ettikleri Kovid-19 kaynaklı ölümler ile alınanlar önlemleri analiz ettikleri bir matematik modeli geliştirdi. Bu model, Kovid-19’a karşı alınan önlemlerin farklı zamanlarda uygulanması durumunda ortaya çıkacak olası sonuçları değerlendirdi.

Araştırmaya göre, ABD’deki Kovid-19 kaynaklı ölümler daha önceden alınacak önlemlerle yarı yarıya düşebilirdi. Buna göre, bazı eyaletlerde mart ayında, ülke genelinde ise nisan başında ilan edilen maske ve evde kalma tavsiyelerinin sadece 4 gün önce yapılması durumunda ölümlerde ciddi düşüş sağlanacaktı. Araştırmacılar bu önlemlerin daha önce alınması halinde şu an günlük ortalama 2 bin olan Kovid-19 kaynaklı ölümlerin binin altında düşeceğini savundu. Araştırmaya göre kısıtlamaların kaldırılması durumunda ise günlük ortalama ölüm oranı 3 bine çıkacak.

Medrxiv’de yayımlanan çalışmada araştırmacılar ulaştıkları sonuçların politika oluşturmayı bilgilendirebileceğini kaydetti.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Başkanı Dr. Anthony Fauci 12 Nisan’da bir televizyon kanalına verdiği röportajda “Açıkçası, eğer en başta her şeyi kapatma hakkımız olsaydı, durum birazcık farklı olabilirdi.” yorumu yapmıştı.

ABD’de ilk olarak 19 Mart’ta California eyaletinde uygulanmaya başlanan kısıtlamalar 7 Nisan’da ülke geneline yayılmıştı.

ABD dünyada açık ara en fazla Kovid-19 vakası ve bundan kaynaklı ölüm görülen ülke. 8 Mayıs itibariyle ülkede vaka sayısı 1 milyon 320 bini aşarken ölü sayısı ise 78 bin 600’ü geçmiş durumda. Ülkede yeterli sayıda morg olmadığı için cesetlerin soğutucu olmayan kamyonlarda bekletildiği ortaya çıkmıştı.

 

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı