Gündem

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya kararnamesini imzaladı

Başkanı , ‘da Oval Ofis’te düzenlenen törenle sosyal medya ile ilgili yeni düzenlemeler getiren kararnameyi imzaladı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump imza töreninde açıklamalarda bulundu. Trump kararnamede, internet şirketlerini kullanıcılarının paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın değiştirilmesinin öngörüldüğünü ifade ederek, sosyal medya platformlarının artık kullanıcılarına uyguladığı sansürden ve platformlarda yapılan paylaşımlardan sorumlu olması gerektiğin vurguladı.

ABD Başkanı Trump, “Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız.” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, bir basın mensubunun ” hesabınızı silecek misiniz?” sorusu üzerine, “Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya kararnamesini imzaladı

“SAYGIN BİR ŞİRKET OLMASA VE HUKUKİ HAKKIM OLSA TWITTER’I DA KAPATIRDIM”

ABD Başkanı Trump, Twitter’ın “bilgiyi doğrula” seçeneğini “siyasi aktivizm” olarak nitelendirdi.  Trump sosyal medya şirketlerinin “tekelcilik” yaptığını söyledi ve “Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya kararnamesini imzaladı

“BİLGİYİ DOĞRULAMA” TARTIŞMASI

Twitter bir süredir sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasını engellemek için bazı paylaşımlarının altına eklediği “bilgiyi doğrulama” etiketini, salı günü ABD Başkanı Donald Trump’ın California eyaletindeki “uzaktan oylama” konusunda attığı paylaşımlara da uygulamıştı.

ABD Başkanı Trump, söz konusu uyarının gündem olması sonrası olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter’ı “3 Kasım’daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak” ve “ifade özgürlüğünü kısıtlamak” ile itham etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya kararnamesini imzaladı

ABD Başaknı Trump, çarşamba sabahı yine Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında ise “Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız.” ifadesine yer vermişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu