Gündem

11 Mayıs’ta yeni kararlar açıklanacak

BİRKAÇ İLDE SEYAHAT KISITLAMASI KALKABİLİR

Normalleşme sürecine ilişkin yeni adımlar, Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi… Gözler 11 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek kabine toplantısında alınacak kararlara çevrildi. Son kabine toplantısında 7 ilde seyahat kısıtlaması kaldırılmıştı. Vaka sayısı, ölüm oranı gibi verilere bakarak, 11 Mayıs’taki kabine toplantısında da bir kaç ilde daha seyahat kısıtlamasının kaldırılabileceği ifade ediliyor.

4 GÜNLÜK KISITLAMA OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine üyelerinin 19 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlamasını da masaya yatırması bekleniyor. Merak edilen ise 19 Mayıs’ın salı gününe denk gelmesi nedeniyle pazartesi günü ile birleştirilip 4 günlük bir kısıtlamanın olup olmayacağı. İlk seçenek olarak sadece bir günlük bir kısıtlamanın olacağı belirtiliyor.

ÇAY HASADINDA KORONAVİRÜS SORUNU

Seyahat yasağı nedeniyle çay hasadında yaşanan sorunlar da kabine toplantısının bir başka başlığı olacak. Büyükşehirlerde yaşayıp Karadeniz’e hasada gidemeyen üretici için de seçenekler değerlendirilecek. Üreticinin hasat yapabilmesi için esneklik sağlanması üzerinde duruluyor.

Rize’de valilik, STK’lar, ticaret borsası da bir çalışma yapmaya başladı. Bahçe ve işçi sayısı gibi verilerin yer aldığı bilgi havuzu oluşturulacak. Hasat için pandemi döneminde işsiz kalanlara öncelik verilecek. Çay hasadında bir başka seçenek de imece usulü olacak. Önce bir çay bahçesi bitirilecek ardından da diğer bahçeye geçilecek. Ayrıca çay alım fiyatının da pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

Alınacak kararlar toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı