Eğitim

1.sınıf kayıtları ne zaman? 2020-2021 Okul kayıtları ne zaman başlıyor?

Yaz tatiline giren veli ve öğrenciler bir yandan başlayacak olan 2020-2021 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihini merak ediyor. salgını nedeniyle bir süredir uzaktan eğitim gören öğrenciler okulların açılmasını bekliyor. MEB yeni eğitim takvimini henüz yayımlanmadı ancak yapılan son açıklamara göre okulların 7 Eylül’de açılması bekleniyor. İşte o açıklamalar ve ”1.sınıf kayıtları ne zaman? 2020-2021 Okul kayıtları ne zaman başlıyor?” sorularına ilişkin yanıtlar..

Cumhurbaşkanı , daha önce “Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okulların eğitim-öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim-öğretim yılı önümüzdeki eylül ayında başlayacaktır. Bakanlığımızın yaz aylarındaki kurs ve benzeri faaliyetleriyse kendi takviminde devam edecektir.” açıklamasında bulunmuştu.

Her yıl eylül ayında açılan okulların bu yıl da eylül ayında açılması bekleniyor. takvimine göre de okulların 7 Eylül’de açılacağı gündemde. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacaktır.” dedi. Salgının yeniden hortlamaması halinde şimdilik tarihte bir değişiklik görülmüyor. Yeni bir açıklama gelmesi halinde haberimizde yer alacaktır.

1.sınıf kayıtları ne zaman? 2020-2021 Okul kayıtları ne zaman başlıyor?

İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI KAÇ OLDU?

İlkokula başlama yaşı 27 Haziran 2019 tarihinde mevzuatta yapılan değişiklik ile 66 aydan 69 aya çıkarılmış olup, aynı zaman da 10 Temmuz 2019 tarihinde yönetmelik de bu kapsamda değiştirilmiştir.

Milli Eğitim Temel Kanunun 22. maddesinde ve Yukarıda anılan yönetmeliğin 11. maddesinde açıklanmıştır.

* Bu maddede ilkokul birinci sınıf için okula başlama yaşı 69 ayını tamamlayan çocuklardan başlar denilmektedir. Ayrıca kayıtların yapıldığı yıl için Eylül ayının sonu itibari ile 69 ayını tamamlaması gereklidir. 
* 69 – 70 – 71 aylık çocukların okulları bir yıl ertelenebilir. Bu çocuklar isterlerse ana sınıfına gidebilirler. 
* 66 – 67 – 68 ayını tamamlayan çocukların velileri isterlerse dilekçe ise bu ay grubunda yer alan çocuklarını birinci sınıfa kaydettirebilir. 
* 72 aydan daha büyük çocuklar zorunludur. Hiç bir surette erteletme hakları yoktur. Sağlık raporu vs. geçersizdir. 
Açıklama : Çocuğunuzu ilkokula kaydettirecekseniz eğer kayıt olacağı yıl için Eylül ayında 69. ayını tamamlamalıdır. 69 aydan daha küçük çocukların ilkokula kaydolması için gerekli açıklama aşağıda yapılmıştır.

1.sınıf kayıtları ne zaman? 2020-2021 Okul kayıtları ne zaman başlıyor?

2020-2021 OKUL KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

MEB okul kayıtları ve yeni dönemle ilgili henüz bir açıklama yapmadı. MEB tarafından yayımlanacak 2020-2021 takvimine göre okul kayıt tarihleri de netlik kazanacak.

KAYITLAR NASIL YAPILACAK?

2020-2021 eğitim-öğretim yılında bütün resmi okullarda eğitim görecek olan okul öncesi, 1’inci ve 5’inci sınıf öğrencilerin kayıtları ikametgah bilgileri esas alınarak e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

Veliler, Millî Eğitim Bakanlığının internet adresinde çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu öğrenebilecekler.

1.sınıf kayıtları ne zaman? 2020-2021 Okul kayıtları ne zaman başlıyor?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı