Gündem

1 Haziran’da yasak kalkıyor mu?

salgını nedeniyle kapatılan restoran, spor salonları, kreşler gibi bir çok yerin Haziran ayı ile birlikte yeniden açılması gündeme geldi. Salgının etkilerinin azalmasıyla birlikte normalleşme adımları atılmaya başlandı. Ayrıca şehirler arası seyahat yasaklarının da sonlandırılacağı belirtildi.  Peki 1 Haziran’da yasak kalkıyor mu? İşte konuya ilişikin detaylar…

1 HAZİRAN’DA YASAKLAR KALKIYOR MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Haziran ile başlayacak olan ikinci normalleşme hakkındaki açıklamaları:

“1 Haziran’da restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak.

Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır. Kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendireceğiz.”

 

1 Haziran'da yasak kalkıyor mu?

1 HAZİRAN’DA AÇILACAK YERLER

Cumhurbaşkanı , Huber Köşkü’nde video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası alınan yeni gevşetme kararlarını açıkladı.

– Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran’dan itibaren kaldırılıyor. Ancak olumsuz bir durum görülmesi halinde yeniden getirebilir.

– 1 Haziran itibarıyla idari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemindeki kamu personeli normal mesaiye başlayacak.

– Kronik hastalığı bulunan kamu hastalarının durumları çalıştıkları kurumlar tarafından değerlendirilecek. 

– 65 yaş üzerindekilerin sokağa çıkma sınırlandırılması ve bu kısıtlamanın Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek. Ancak işletme sahibi 65 yaş üstü kişiler maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak dışarı çıkabilecek. 

– 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulaması 18 yaşa indiriliyor. 0-18 yaş grubu Çarşamba ve Cuma günleri saat 14.00-20.00 arasında çıkmaya tabi olmayacak.

– 1 Haziran itibariyle restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri, yüzme havuzu ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek. Eğlence ve nargile mekanları bu kapsamın dışında tutulacak.

– Turizm tesisleri saat sınırlamasına tabi olmayacak. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsam ve saat ayrıca değerlendirecek.

– Hayvan satış yerleri 1 Haziran açılıyor.

– Hipodromlar 10 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılıyor. 

– Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Haziran’dan itibaren şartlar dahilinde açılıyor. Açık havada düzenlenen konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek. Detaylı açıklamalar yapılacak.

1 Haziran'da yasak kalkıyor mu?

SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN KALKIYOR?

Seyahat yasakları 1 Haziran’da kalkıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta şehirlere giriş-çıkış yasakları getirilmişti. Yeni normal döneme geçişle ilk olarak 7 il ve ardından da 9 ilde seyahat yasağı kaldırılmıştı. İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 15 ilde ise giriş-çıkış yasağı 3 Haziran’a kadar uzatılmıştı.

Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bu illerde önümüzdeki bir hafta yeni vaka ve ölüm sayılarına bakılarak adım atılacak. Veriler ve Bilim Kurulu’ndan çıkacak tavsiye kararları da dikkate alınarak 15 şehirde giriş-çıkış yasaklarının 1 Haziran’da kaldırıldığı açıklandı.

1 Haziran'da yasak kalkıyor mu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu