Gündem

1 Haziran’da kalkan yasaklar neler? Restoran ve kafeler açıldı mı?

2020 Haziran ayının ilk gününde koronavirüs tedbirlerinde kısıtlamalarda hafifletmeye gidildi. Birçok işletmenin yeniden kepenk açacağı günde sosyal mesafe ve diğer kurallara ise uyulmaya devam edilecek. Peki, bugün hangi yasaklar kalktı ve açık olan işletmeler nereler?

1 HAZİRAN’DA KALKAN YASAKLAR

Şehirler arası seyahat kısıtlaması 81 ilde 1 Haziran’dan itibaren kaldırılacak. Ancak olumsuz bir durum görülmesi halinde yeniden getirebilir. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları, kurumlarınca değerlendirilecek.

1 HAZİRAN’DA NERELER AÇILACAK?

1 Haziran tarihi itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışında tutulacak. Sürücü, yabancı dil, bilgisayar kursları gibi kurslar kapılarını açtı.
Turizm tesisleri saat sınırlamasına tabi olmayacak. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsam ve saat ayrıca değerlendirecek. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı. Yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri gibi işletmeler açık. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler, gece 24.00’e kadar hizmet verebilecektir. Hayvan satış yerleri 1 Haziran açılıyor. -Havayolu şirketleri iç hat seferlerine başladı. Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Haziran’dan itibaren şartlar dahilinde açılıyor. Açık havada düzenlenen konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek. Kreşler ve gündüz bakımevleri 1 Haziran itibariyle açılacak.
 

 

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu