Ekonomi

1 Dolar kaç TL? Dolar ve euro bugün ne kadar oldu 22 Aralık 2020 Salı? İşte güncel döviz kurları…

Döviz kurlarındaki son durum vatandaşların ve yatırımcıların odağında yer alıyor. Dün güne yükselişle başlayan ve kuru haftanın ikinci gününe düşüşle başladı. Dolar 7,60 TL seviyelerinde seyretmeye devam ederken euro kuru da 9,40 TL’nin altında yatay bir seyir çiziyor. Yurt içi piyasaların takip edeceği önemli bir veri bulunmazken gözler Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Peki 1 Dolar kaç TL? Dolar ve euro bugün ne kadar oldu 22 Aralık 2020 Salı? İşte güncel döviz kurları… 

BİR DOLAR KAÇ TL? ANLIK DOLAR KAÇ TL?

Serbest piyasada dolar bir önceki kapanışa göre yüzde  0,13 oranında değişim gösterdi. Saat 09.36 itibariyle bir dolar 7,6572 TL’de alınıyor, 7,619 TL’den ise satılıyor.

1.png

BİR EURO KAÇ TL?

Euro önceki güne göre yüzde  0,05 oranında değişim gösterdi. Euro alış kuru 9,3583 TL, satış kuru ise 9,3763 TL’dir.

2.png

DOLAR VE EURO KURU BUGÜN NE KADAR 22 ARALIK 2020 SALI? 

Dolar kuru bugün açılışta 7,6580 liradan alınıyor, 7,6600 liradan satılıyor. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 7,6750 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Dolar ve euro kuru, korona mutasyonu nedeniyle haftaya tedirgin başladı!

EURO FİYATI

Piyasaların açılışında avro 9,3600 liradan alınıyor, satış fiyatı ise 9,3620  lira olarak belirlendi. Dünkü kapanışta euronun satış fiyatı 9,3790 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Bir dolar kaç TL ? 13 Ekim 2020 dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

CANLI DOLAR TAKİBİ | GÜNCEL DOLAR KURU

Döviz fiyatlarında anlık olarak değişim yaşanıyor. İşte bankalardaki güncel dolar kuru fiyatı…

22 Aralık Salı günü bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

1 Dolar kaç TL? Dolar ve euro bugün ne kadar oldu 22 Aralık 2020 Salı? İşte güncel döviz kurları...

22 Aralık Salı günü bankalarda avro alış ve satış fiyatları şu şekilde:

1 Dolar kaç TL? Dolar ve euro bugün ne kadar oldu 22 Aralık 2020 Salı? İşte güncel döviz kurları...

PİYASALARIN GÜNDEMİ

Yurt içinde, dün Avrupa borsalarına paralel satıcılı bir seyir izlenen İstanbul’da, yüzde 1,70 değer kaybeden BIST 100 endeksi, günü 1.384,43 puandan tamamladı. Dün yüzde 0,2 artışla 7,6424’ten kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,6640 seviyesinde işlem görüyor.

Bugün ABD ve ‘de büyüme verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, Kovid-19 salgını ve mutasyon riski ile ilgili haber akışının gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyledi.

Analistler, ABD’deki destek paketine ilişkin beklentilerin şimdiye kadar piyasaları desteklediğini anımsatarak, gerçekleşen beklenti sonrası gözlerin ekonomik aktiviteye ilişkin veri ve haberlere çevrileceğini aktardı.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.410 puanın direnç konumuna geldiğini belirten analistler, 1.350 ve 1.320 seviyelerinin destek olarak öne çıktığını kaydetti.

DOLAR NEDİR?

Dollar, Dünya’da 20’den fazla ülkenin ya para biriminin ismi ya da para biriminin bir parçasıdır. Kanada, , Tayvan Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, Liberya, Jamaika ve Namibya ülkelerinin para biriminin adı “Dollar” kelimesini barındırmaktadır (Avustralya Doları gibi). Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Mikronezya Federal Devletleri, Marshall Adaları, Palau, Karayip Hollandası ve Panama’da (banknotlarda) ABD doları resmi para birimidir. Genellikle 1 dolar 100 centtir.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

DOLARIN TARİHİ

15 Ocak 2520’de Bohemya Çek Krallığı Joachimsthal’dn çıkartılan gümüşlerden para basmaya başladı. Bu paralara Joachimsthaler adı verildi ki bunlara kısaca thaler ya da taler deniliyordu. Bu isimlendirme diğer dillere de taller, talar, dare, dollar gibi farklı şekillerde geçti. Bugün yaygın kullanılan “dollar” biçimi İngilizce’ye Felemenkçeden geçmiştir.

DOLAR İŞARETİNİN KÖKENİ

$ işareti ilk olarak 1770’lerde İspanyol Amerikan Peso’sunun (İspanyol Doları) kısaltması olarak “p” üzeri küçük “s” olarak oluşturulmuştur. Daha sonra yavaş yavaş biçim değiştirerek $ halini almış ve bu işaret Amerikan dolarının da simgesi olmuştur.
Günümüzde dolar dendiğinde akla ilk Amerikan doları gelmektedir ki dolar dünya ekonomisinin, borsaların önemli bir parçasıdır.

EURO NEDİR?

Simgesi € ve kodu EUR olan Euro Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’dan oluşan Euro bölgesinin resmi para birimidir. Euro bu ülkelerin dışında Avrupa Birliği’nde olmayan Androrra, Monako, San Marino ve Vatikan’da da dolaşımdadır. Euro para birimi 2013 verilerine göre 334 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

Avrupa birliğinin ortak parasının adı olan Euro resmen 16 Aralık 1995’te belirlendi. Euro madeni para ve banknotları da 1 Ocak 2002’de dolaşıma girdi. Euro, dünyanın en büyük ikinci rezerv parası ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Bu iki kategoride de ilk sırada dolar yer alıyor.  Değer açısından bakıldığında ise 2013 verilerine göre euro toplam değeri en yüksek olan para birimidir. Nitekim IMF’nin 2008 GSYİH ve satın alma günü paritesi verilerine göre Euro bölgesi dünyanın ikinci büyük ekonomisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı